Благодарение на Дуолинго лесно можеме да го научиме Клингон

Компанијата Duolingo стана референца во рамките на мобилните екосистеми кога станува збор за учење или подобрување на нашето знаење за други јазици на удобен и едноставен начин каде и да сме. Следејќи ја својата политика за подобрување на својата услуга, таа периодично додава нови курсеви. Денес тој нè изненадува со нов курс за учење Клингон.

Компанијата ги објави првите планови за создавање на овој курс пред 3 години, но неговото изведување траеше подолго од првично планираното, бидејќи работата за развој беше доста комплицирана. Иако за некои јазици не е потребно многу време да се развијат, Клингон беше предизвик, предизвик што, иако доцна, тие конечно го надминаа.

Кога го најавија овој нов предизвик, Дуолинго побара помош од волонтери за да помогне во развојот од истиот. Многумина беа волонтери кои соработуваа со развивачите на Дуолинго за да го создадат овој курс, потполно бесплатен курс, но до кој ќе можеме да пристапуваме само преку веб, бидејќи во моментот нема да биде достапен за мобилните платформи iOS и Android.

Како и сите курсеви за јазик што можеме да ги најдеме на Дуолинго, ние мора да го започнеме курсот утврди го нашето ниво на овој јазик, или ништо, основно знаење или ако сме експерти на овој јазик. Корисниците кои имаат одредено знаење ќе мора да полагаат тест за да проверат до каде достигнува нивното знаење за овој јазик.

За сега оваа услуга е во бета фаза, за да можеме да најдеме некоја друга дефект. Исто така, така тоа е само на англиски јазик, затоа мора да имаме одредено познавање на Шекерпировиот јазик. Ова не е прв курс по јазик измислен, бидејќи Дуолинго претходно започна курс за учење висок валириски јазик, јазикот што се користи во светот на Игри на тронови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.