Благодарение на Google Photos, сега е многу полесно да ја поправите бојата на вашите фотографии

Google Слики

Кога фотографирате, обично освен ако не сте експерт, честопати е доста тешко да се сними оригиналната боја на сцената. Ова е многу добро познато од Google, кои сакаа да го решат овој мал проблем на многу едноставен начин со додавање на интересна дополнителна функционалност на Google Слики способен за подобрување на бојата на која било слика.

За да ја искористиме оваа функција, сè што треба да сториме е да пристапиме до платформата „Фотографии на Google“ и, при објавување на слика, покрај тоа што ќе можеме да ја смениме експозицијата и да избереме правилна сатурација, ќе имаме можност и за корекција на автоматските прилагодувања балансот на белата слика. Ова е направено на многу едноставен начин од најновата верзија на Google Photos каде што едноставно мораме кликнете на Поставки, пристапете до табулаторот Боја и прилагодете ја бојата и нијансата.

Google Photos се ажурира со интересни нови опции за уредување.

Многу интересен детал е тоа што, доколку го примените истото издание на неколку фотографии, апликацијата ни покажува опција за копирање модификации, нешто што подоцна ќе ни овозможи примени ги сите тие филтри и параметри на серија фотографии на големо, нешто многу корисно ако сме направиле многу фотографии од исто место во одредено време. Во овој момент, дозволете ми да ви кажам дека ако не ви се допаѓаат откако ги измените фотографиите, секогаш можете да се вратите на оригиналот користејќи ја опцијата Врати промени.

Ако сакате да го пробате сето ова, ќе ви кажам така само треба да ги ажурирате „Фотографии на Google“ На вашиот мобилен Андроид, ако имате друга платформа, ќе мора да почекате самиот Google да го започне ажурирањето, нешто што ќе се случи наскоро.

Повеќе информации: Google


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   cinetux.online dijo

  ми се допаѓа овој блог

 2.   Пепе dijo

  Запомнете дека на Гугл му давате право да ги чува, скенира и користи вашите фотографии и датотеки според неговите критериуми за „глобална библиотека“ и за неговите комерцијални цели. Постојат помалку наметливи алтернативи, и со подобри опции за управување со фотографии (користени од професионални фотографи) како што е flickr, кој исто така ви овозможува да уредувате фотографии и бесплатно.
  Не ги „давајте“ вашите фотографии, ќе зажалите.