Благодарение на апликацијата Samsung Copilot, ќе избегнеме да заспиеме на воланот

Во Шпанија, поспаноста на воланот е еден од факторите што директно или индиректно влијае на скоро 30% од сообраќајните несреќи што се регистрирани во нашата земја. Всушност, повеќе од 55% од шпанските возачи го изјавуваат тоа возел и покрај тоа што покажал симптоми на поспаност, така што имате голема веројатност да доживеете несреќа доколку не преземете соодветни мерки додека возите.

Пред неколку недели, ви кажавме за капачето што Форд планираше да го пласира во иднина за возачите, капа што ја анализира положбата на главата во секое време и неговите движења благодарение на жироскопите интегрирани во него. Во моментот кога откри дека возачот покажува симптоми на спиење, почна да испуштаат силен звук придружен со силна светлина.

Ако тој проект конечно се спроведе, во моментов тоа е мистерија, но тоа не е единственото решение што во моментов можеме да го најдеме на пазарот. Корејската компанија Самсунг штотуку ја претстави апликацијата Самсунг Копилот, апликација за носени уреди со кои компанијата сака да помогне во намалување на сообраќајните незгоди поради замор и поспаност. Носените уреди станаа уред кој се повеќе се користи од голем број на корисници, а оваа апликација е одлична можност да извлечете повеќе од тоа.

Како работи Samsung Copilot

Samsung копилот

Апликацијата Samsung Copilot е развиена во соработка со Истражувачката група на Вишата школа за инженерство и технологија на Меѓународниот универзитет во Ла Риоха, предводена од професорот Серхио Риос. Оваа апликација го проучува начинот на возење на корисникот заедно со пулсирањата на возачот во мирување, за да може да нè предупреди кога ќе го напуштиме моделот во вистински момент, со што се елиминираат лажните позитиви. Покрај тоа, тоа исто така ни овозможува да зачуваме телефонски број за контакт, така што во итен случај, можеме брзо да оствариме повик од нашиот зглоб, ако немаме физички пристап до терминалот.

Откако апликацијата ќе ги регистрира пулсирањата на возачот и ќе знае кои се неговите модели на возење, апликацијата е задолжена за анализа на движењата на рацете благодарение на различните сензори што ги вклучуваат паметните часовници како сензор за отчукувања на срцето, жироскоп, акцелерометар и педометар, откривајќи дали е откриено некое отстапување од обрасците регистрирани во апликацијата. Доколку се појави случајот, апликацијата ќе започне интензивно да вибрира за да го предупреди возачот за ризикот што го трпи.

Откако ќе ја инсталираме апликацијата во smarwatch, мора да ја отвориме истовремено, така што апликацијата може да има пристап до сите сензори на уредот и исто така да изврши мерење на нашиот пулс во мирување. Следно, од нас ќе побара пристап за да остваруваме телефонски повици и од нас ќе побара да внесеме телефонски број во случај на вонредна состојба. Откако ќе заврши конфигурацијата, ќе се прикаже главното мени, кое се состои од 4 опции: Режим на возење, Поставки, Услови на услуга и Излез.

Со кликнување на режимот на возење, апликацијата ќе не покани на не користете го паметниот часовник додека ја користиме апликацијата. Потоа ќе биде прикажан аналоген бирач со времето, во случај да сакаме да го провериме времето во кое било време и тој ќе започне да работи, предупредувајќи нè преку вибрации дека ризикуваме да заспиеме, поканувајќи нè да преземеме надвор од патот за некое време

Борба со поспаност на воланот

За време на овие денови, бројот на патувања се зголемува, како и бројот на обилни оброци што ги правиме за да ги прославиме Божиќ, новогодишната ноќ, Нова Година, доаѓањето на кралевите ... Било каква причина е добра да се сретнеме со семејството околу трпеза и уживање во добар оброк. Но, ако треба да го земеме автомобилот за да патуваме, мора да имаме предвид дека овој вид храна, ссе најлошиот придружник за патување што можеме да го најдеме.

Но, покрај тоа, мора да земеме предвид и при правење долги патувања, одмор барем на секои 200 километри или на секои два часа, да излеземе од автомобилот, да се расчистиме, да испиеме кафе и да ги истегнеме нозете. Исто така, препорачливо е да не се става греењето на истото на целосно, особено во зима, бидејќи и греењето и обилните оброци тие нè поттикнуваат да ги затвориме очите многу лесно.

Секогаш кога е можно, препорачливо е да имате разговор со придружникот за да бидете расеани постојано, да слушате музика, да пиете енергија или пијалоци со кофеин и пред сè, да го поставите потпирачот за грб колку што е можно исправен, така што не можеме да влеземе во возачкото седиште, па колку повеќе непријатно одиме, толку помалку шанси имаме да заспиеме.

Со лансирањето на Samsung Copilot, корејската компанија ни става на располагање уште еден елемент што ќе ни помогне да го избегнеме тоа за време на нашите патувања со автомобил, може да претрпиме некаква несреќа поврзана со спиењето. Всушност, 17 милиони возачи се чувствувале заспани на воланот од кои, над 8 милиони сонувале микро-соништа, според последниот извештај на Шпанската фондација за безбедност на патиштата, па затоа не е глупост и мора да се сфати многу сериозно. Се смеев.

Компатибилност со Samsung пилотот

Во моментов, оваа апликација е достапна за обата носени управувани од Tizen како модели управувани од Android Wear, но наскоро ќе биде и за Apple Watch.

Samsung копилот
Samsung копилот
Развивач: Samsung Electronics Iberia SAU
цена: слободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.