Благодарение на ториумот, група истражувачи успеаја да создадат најпрецизен часовник во светот

ториум

Многумина се истражувачи кои денес работат на развој на нови апликации каде што можат да користат метал толку редок ториум. Токму благодарение на експериментите што се вршат со овој материјал, успеавме да разбереме дека може да се користи за создавање на А. нова генерација на атомски часовници. Меѓу особеностите што би ги покажала оваа потполно нова класа атомски часовници, откриваме дека конечно би можело да се создаде механизам што би се издвоил за да биде многу попрецизен од оној што го користевме до денес.

Да ви кажам дека денес човечките суштества користат многу едноставен систем за да направат оние со висока прецизност да работат како што треба. Овие часовници, пак, се користат за различни задачи како што се, на пример, ги координираат сателитите и ја знаат нивната глобална позиција на истите. Идејата да се направи ова е да се погоди електрон со посакуваната количина на енергија со цел да се принуди да скокне од својата орбитала и да се врати повторно.

Правејќи го овој мал квантен скок, пак, бара многу прецизно време, што може да се открие и да се користи како еден вид многу мал нишал. Таква е прецизноста на сегашните системи што, според истражувачите, се чини дека би можеле да ги изгубат една секунда на секои двесте милиони години или слично, детал кој сигурно ни помага да ја разбереме огромната прецизност што оваа технологија може да му ја понуди на човечкото суштество.


атомски часовник

Националниот институт за стандарди и технологија на САД верува дека употребата на ториум може да ни помогне да создадеме поскапоцени квантни часовници

Иако квантен часовник може да изгуби само една секунда на секои двесте години, вистината е дека сепак постојат центри кои сакаат да ги направат квантните часовници уште попрецизен систем. Меѓу специјализираните центри, денес сакам да ви кажам за најновата работа извршена од група истражувачи од Националниот институт за стандарди и технологија на САД, од каде е објавен целосен труд каде е демонстрирано како овие системи може да се подобри со ладење и зголемување на густината на честичките вклучени во нив.

За да се обидеме да го објасниме ова малку подобро, студијата ни кажува како густината на честичките спакувани во јадро, како што е атом на ториум, го отежнуваат неговото менување, така што, во теорија, може да се направи атомските часовници што ги користат да можат да работат подолго.

Друга од одличните карактеристики што го прават ториумот интересен елемент е тоа што, за разлика од другите материјали, на кои им е потребна моќна сила да ги возбудат, како што се Х-зраци или гама-зраци, со ториум е само Потребно е да се користи ултравиолетова светлина, нешто тоа, без сомнение, го прави еден од најдобрите кандидати за кои имаме создадете оптички атомски часовник базиран на јадрото на атомот.

Како што коментира физичарот Екехард Пеик:

Благодарение на оваа нова технологија, успеавме да развиеме систем каде резонанцата на транзицијата е исклучително остра и може да се забележи само ако фреквенцијата на ласерското светло точно одговара на енергетската разлика на обете состојби.

структура на атомски часовник

Ториумот би можел да биде клучен во создавањето на оптички атомски часовник заснован на јадро на атом

Работејќи со истражувачи од Универзитетот Лудвиг-Максимилијанс, лоциран во германскиот град Минхен, тимот ги анализира метастабилните форми на изомерот Ториум-229, фаќајќи ја возбудената состојба кога се распаѓале во атоми на ураниум. Со удирање во заробените атоми со ласер и проучување на спектарот на светлината произведена од промената на електроните, тимот може да суди за распределбата на товарот низ неговото јадро.

Крајниот резултат е подобра слика на јадрото што ќе помогне да се стесни опсегот на фреквенции потребни за да се премести атомското јадро од земјата во возбудената, правејќи го да функционира како часовник. За жал, барем за момент, не е јасно колку би бил точен нуклеарен часовник базиран на ториум, но тоа сигурно би отворило прозорец кон сосема нов начин на мерење на изминатите секунди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.