Благодарение на NVIDIA повеќе не треба да бидете експерт за PhotoShop за да модифицирате слика како професионалец

NVIDIA

NVIDIA Тоа е една од оние компании за кои сите сме познати подолго време, бидејќи во текот на нејзината историја тие работат на развој на единици за графичка обработка и технологии со кои компјутерите и мобилните уреди напредуваат технолошки во секоја генерација.

Благодарение на оваа неуморна работа, низ годините NVIDIA стана еден од водечките дизајнери и производители на интегрирани кола и единици за обработка на графика. кои денес се користат во многу конзоли за игри и матични плочи што се користат во многу компјутери што ги користиме дневно.

NVIDIA создава она што денес може да биде најкорисната платформа за вештачка интелигенција креирана досега

Токму благодарение на оваа неуморна работа, не е изненадувачки што компанијата одлучи да стави цел оддел да работи во развој на нов систем за вештачка интелигенција, истиот на кој штотуку му беше понуден прв аванс и кој сигурно ќе ве остави со отворена уста благодарение на нејзината моќ и особено на резултатите што е во состојба да ги постигне, барем тоа е она што тие го покажуваат на првиот промотивно видео на софтверот.

Навлегувајќи во малку повеќе детали, соопштението за јавноста објавено од компанијата укажува на тоа дека нејзините специјалисти успеале да создадат нервна мрежа што ќе може да реконструира делови од која било слика што корисникот ја смета за нецелосна. Тоа е, како што можете да видите на видеото што се наоѓа веднаш над овие редови, можеме да направиме слика и, само со бришење на кој било нејзин елемент, Овој систем на вештачка интелигенција ќе може да ја реконструира сликата со доста впечатливи резултати.

дедо

Благодарение на NVIDIA повеќе не мора да бидете експерт за PhotoShop за да можете да менувате слики како експерт

Иако резултатите се повеќе од впечатливи, вистината е дека можете да видите како софтверот не е во можност со тотален успех да предвиди што се гледа зад предметот што го елиминиравме, но тука е вниманието кон квалитетот на софтверот развиен, можеш предвидете го со прилично висок степен на точност што резултира во прилично реална промена.

Денес има многу програми што можат да го сторат истото, враќајќи се на софтверот развиен од Adobe, мислиме на познатото Фотошоп, тој е способен да ја изврши оваа задача на целосно автоматизиран начин, иако резултатите, во најмала рака, не се сосема добри, особено ако оваа функционалност не се применува на позадина со периодичен или повторувачки мотив.

Една од главните особености на системот за вештачка интелигенција развиен од NVIDIA, наспроти она што го нуди PhotoShop досега, е тоа што има можност да реконструира неколку предмети што се присутни на фотографијата истовремено. Без сомнение се соочуваме со повеќе од интересен напредок не само во однос на капацитетот за обработка што го бара, туку и во фактот дека тој сам по себе ја претставува таа разлика што може да ги направи, дефинитивно, многу обожаватели на PhotoShop кои се префрлаат на користење на платформата развиена од NVIDIA.

рубија

Иако производот изгледа прилично комплетен, датумот кога NVIDIA може официјално да го пушти во продажба е сè уште непознат

Сега, оваа платформа има и свои недостатоци бидејќи, како што сигурно размислувате и можете да видите на видеото, резултатот зависи во голема мера од количината на информации што се достапни на сликата на која работимеСо други зборови, за да се постигне добар резултат ќе биде подобро да се избрише само мал дел од сликата отколку голем дел што мора автоматски да се пополни.

И покрај тоа што NVIDIA веќе го покажа она што се чини дека е производ во својата последна фаза на развој, сепак е за жал не знаеме кога NVIDIA може да го лансира овој производ, нешто што веројатно и гледајќи ја состојбата на развој, може да се случи наскоро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хускар Хуанка Ороско dijo

    или можете да го користите за да ја отстраните цензурата