Како да блокирате контакт на WhatsApp

WhatsApp

Сакале или не, платформата за пораки WhatsApp стана најкористената алатка во практично сите да комуницираме, успевајќи во некои моменти да замениме дури и телефонски повици, замена што не би претставувала проблем доколку услугата што ни ја нуди WhatsApp да биде со прифатлив квалитет.

Како што се очекуваше, WhatsApp не се користи само за испраќање пораки до нашите пријатели, туку станува идеална платформа за испраќање реклами или за вознемирување на некои корисници. Ако сте се виделе во некоја од овие ситуации, во овој напис ќе ви покажеме како можеме да блокираме контакт на WhatsApp.

Секој пат WhatsApp престанува да работи, многумина се корисници кои наместо да проверуваат дали услугата сè уште работи, го рестартираат телефонот неколку пати за да проверат дали проблемот е со нивниот телефон, а не со услугата. Истото се случува кога ќе забележиме дека нашите пораки не стигнуваат до примачот или не можеме да кликнеме на копчето за испраќање. Но, можно е и да сме блокирани на WhatsApp.

Како да знам дали сум блокиран на WhatsApp

Блокиран на WhatsApp

Ако веќе некое време видиме како сите пораки што ги испраќаме до контакт не се обележани со двата вообичаени сини тикови, па дури и само со еден, ова е првиот знак дека нешто не е во ред и дека најверојатно контактот со кого сакаме да комуницираме нè блокираше, бидејќи оваа апликација стана комуникациска платформа најпосакувана од милиони корисници ширум светот, па би било многу чудно да ја избришевте апликацијата.

Да се ​​обиде да потврдете дали сме блокирани во WhatsApp на нашиот контакт, можеме да се обидеме да стапиме во контакт преку опцијата за повик што ја нуди апликацијата. Ако не звучи, тоа е уште еден веројатно знак дека сме блокирани во апликацијата на примателот. Друга опција е да се обидете да стапите во контакт преку текстуална порака, да користите друга апликација за пораки или само да остварите обичен телефонски повик.

Како да блокирате контакт со WhatsApp на iPhone

Како да блокирате контакт со WhatsApp на iPhone

Блокирањето на контакт е многу едноставен процес, иако не многу интуитивен, како постапката за деблокирање контакт што претходно сме го блокирале. За да блокираме со контакт што е зачуван во агендата на нашиот iPhone, мора да продолжиме на следниов начин:

 • Пред сè, го лизгаме прстот налево над контактот што сакаме да го блокираме и да кликнеме на него повеќе.
 • Серија опции потоа ќе бидат прикажани од долниот дел на екранот. Кликнете на Контакт Инфо.
 • Сите детали за нашиот контакт ќе бидат прикажани подолу. Ние мора да скролуваме до дното на тој екран и да кликнеме на Блокирај контакт.
 • Следно, апликацијата ќе ни покаже две опции: Блокирајте и пријавувајте како спам и блокирајте. Ние кликнуваме на првата опција.

Ако контактот што сакаме да го блокираме ни испраќа рекламирање, закани или малтретирање, можеме да спречиме други луѓе да поминат низ истата работа со кликнување на втората опција. Во овој случај, WhatsApp ќе го забележи телефонскиот број и ќе добие одреден број извештаи ќе продолжи да го блокира и нема да можете да продолжите да користите WhatsApp со тој телефонски број.

Како да деблокирате контакт со WhatsApp на iPhone

Како да деблокирате контакт со WhatsApp на iPhone

Исто како што можеме да блокираме контакти на WhatsApp, ние исто така можеме да ги деблокираме, иако постапката е многу неинтуитивна и на почетокот може да изгледа дека не постои начин да се направи тоа. За деблокирајте контакт со WhatsApp на iPhone ќе продолжиме како што следува:

 • Прво одиме во долниот десен агол и кликнете на конфигурација.
 • Потоа кликнуваме на Приватност и блокирана.
 • Подолу се наведени сите контакти што претходно ги блокиравме. За да го отклучите, треба само да го лизнеме контактот налево и да кликнеме на опцијата Одблокирај.

Како да блокирате контакт со WhatsApp на Андроид

Како да блокирате контакт со WhatsApp на Андроид

Иако зборуваме за истата апликација, постапката за да може да блокира контакт во WhatsApp на паметен телефон со Android е различна од тоа како можеме да го направиме тоа на iPhone. Тука ви покажуваме како можеме блокирајте контакт со WhatsApp на Андроид:

 • Пред сè, мора да го отвориме разговорот на контактот што сакаме да го блокираме и да кликнеме на вертикално три точки што можеме да ги најдеме во горниот десен агол на апликацијата.
 • Следно, кликнете на повеќе, за да пристапите до опциите што ги нуди апликацијата со контактот.
 • Следно, мора да кликнеме на Блокирај. Со тоа ќе се прикажат три опции:
  • Блокира. Ова е опцијата што мора да ја избереме ако сакаме да спречиме овој контакт да продолжи да контактира со нас.
  • Пријавете и блокирајте. Ако телефонскиот број што сакаме да го блокираме е рекламирање или се обидува да нè заплаши на кој било начин. На овој начин, телефонскиот број на контактот што го блокираме ќе биде регистриран од WhatsApp и ќе се следи во случај да добие повеќе негативни извештаи.
  • Откажи.

Како да деблокирате контакт со WhatsApp на Андроид

Како да деблокирате контакт со WhatsApp на Андроид

Ако сме направиле грешка при блокирање на контактот или е решена причината зошто бевме принудени да го блокираме, WhatsApp ни нуди можност за деблокирање на контактот или контактите што претходно сме ги блокирале. Да се ​​продолжи кон деблокирајте контакт на WhatsApp на заклучен Андроид ќе ги спроведеме следниве чекори:

 • Прво на сите, одиме на подесувања на апликацијата.
 • Потоа кликнете на опцијата Сметка.
 • Во рамките на Сметката, одиме на опцијата Заштита на податоци.
 • Следно, кликнете на Блокирани контакти. Сите блокирани контакти ќе бидат прикажани во следниот прозорец. За да одблокирате телефонски број, треба само да кликнеме на него и да го потврдиме деблокирањето на контактот.

Како да блокирате телефонски број на WhatsApp што го немаме на дневен ред

Како да блокирате телефонски број во WhatsApp што не е на нашата агенда

Кога ќе добиеме порака од контакт што сме ја регистрирале во нашиот терминал, WhatsApp ќе ни понуди три опции: блокирање, пријавување спам и додавање контакти. Ако не сме заинтересирани да одржуваме контакт со тој телефонски број, можеме да го блокираме Со кликнување на опцијата Блокирај, на овој начин ќе избегнеме да примаме повеќе пораки од тој телефонски број.

Ние исто така можеме пријавете го телефонскиот број како спам, за WhatsApp да го забележи телефонскиот број и да го следи и да ја суспендира услугата WhatsApp ако телефонскиот број добие повеќе негативни извештаи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.