WaveNet, новиот револуционерен синтетички глас создаден од DeepMind

WaveNet

Да разбереме многу подобро што и како работи, нашироко кажано, систем на синтетички глас Сакам да се осврнам на јасен пример дека сигурно сите сме наишле некое време, конкретно зборувам за оние видеа присутни на ЈуТјуб, како и за други Интернет услуги каде нараторот зборува компјутерски генериран глас. Можеби е најпознат и најшироко користен софтвер за читање Локендо Иако денес вистината е дека овие системи еволуирале многу, ние го имаме доказот Cortana o Siri.

Денес најновата и софистицирана програма за синтеза на говор претставена од Google, софтвер познат под името на WayNet а тоа е создадено од инженерите кои припаѓаат на одделот Deepmind, компанија за вештачка интелигенција која беше купена од Гугл во 2014 година. WayNet е софтвер за синтеза на говор заснован на сложени алгоритми за вештачка интелигенција кој функционира како комплексен нервен систем.

WaveNet, револуционерен синтисајзер за глас што ќе ве изненади

Меѓу новитетите што ги претставува WayNet, треба да се напомене дека, иако досега главниот метод што се користеше беше TTS, текст на говор, каде што различни снимени говорни фрагменти беа комбинирани за да се изградат зборови и реченици, или познати како Параметарски ТТС, метод што го испраќа текстот до кодер за говор чии резултати се дури и помалку природни од претходните, сега откривме дека WayNet, наместо само да комбинира и пушта аудио, интегрира комплексен систем на вештачка интелигенција кој е способен да учи и да се прилагоди на контекстот.

Овој нов систем е способен за изведување 16.000 XNUMX примероци во секунда овозможувајќи ви дури и да генерирате свои аудио секвенци без човечка интервенција. Од друга страна, вреди да се спомене дека инженерите одговорни за неговиот развој воведоа систем способен да прибегне кон статистика за да предвиди што ќе има да каже подоцна и со тоа да се осигура дека системот нуди резултати многу побрзо и флуидно. Ако ве интересира WayNet, кажете ви дека на нејзината веб-страница можете слушајте разни примероци на англиски и мандарински кинески.

Повеќе информации: Deepmind


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.