3 брзи и едноставни начини да ослободите простор на вашиот iPhone

Јаболко

Една од најголемите недостатоци на iPhone Apple во споредба со мобилните уреди со оперативен систем Android е несомнено ограничување на меморијата, без да може да се прошири ова со microSD картички. Вистина е дека некои терминали со софтвер на Гугл исто така ја елиминираа можноста за продолжување на нивното складирање, иако сè помалку се одлучуваат за оваа можност.

Во моментов iPhone-ите на пазарот се продаваат во верзии со најмалку 32 GB простор, нешто што е одмор за скоро сите корисници. За жал, овој простор за складирање е недоволен за голем број корисници, затоа денес ќе ви покажеме 3 брзи и едноставни начини да ослободите простор на вашиот iPhone.

Ако имате iPhone 16, 32 или дури 64 GB и имате проблеми со внатрешното складирање, забележете бидејќи сè што ќе прочитате следно ќе биде многу интересно за вас. Сигурно во мрежата на мрежи ќе најдете стотици трикови за да заштедите простор за складирање во вашиот терминал, но запомнете дека во оваа статија ние ќе ви покажеме само брзи и лесни начини да излезете од неволја во секое време, или е тоа никогаш не сте се сликале со вашиот iPhone и ја добивте типичната pop-up порака која ви кажува дека нема слободен простор за зачувување повеќе слики.

Избришете ги старите пораки и податоци од Safari

Повеќето од нас користат сафари секојдневно да прелистувате десетици различни страници, кои оставаат трага на нашиот iPhone во форма на податоци што секако зафаќаат простор. Со цел да ги избришеме овие податоци, одиме во „Поставки“, потоа ќе пристапиме до „Сафари“ и, конечно, да ги избришеме податоците за историјата и веб-страниците.

Можете исто така да заштедите многу интересен простор за складирање со елиминирање на „Листа за читање офлајн“ од која можете да избришете Поставки> Општо> Складирање и iCloud> Управувајте со меморијата> Сафари со копчето „Уреди“. Секако, бидете внимателни со она што го бришете, за да не испратите до ѓубрето нешто што може да ви биде важно во вашиот секојдневен живот.

сафари

Што се однесува до пораките, замислуваме дека веќе знаете повеќе од доволно како да ги избришете, но во случај да можете да го сторите тоа со пристап до опцијата „Пораки“ во „Поставки“ и со избирање на опцијата „Чувај пораки“, со можност да ги изберете деновите што ги сакате да се зачува на вашиот уред.

Исчистете ја скриената меморија на апликацијата

Сите апликации што ги инсталираме на нашиот мобилен уред првично заземаат одреден простор, но со текот на времето, некои повеќе од другите, тие растат што се однесува до просторот за складирање. На пример, WhatsApp, при складирање разговори зафаќа сè повеќе простор, нешто што може да биде многу штетно ако просторот за складирање е ограничен.

Сите овие податоци што ги зачувуваат апликациите се познати како кеш меморија, што секако може да се избрише во секое време. За да го направите ова, мора да пристапите уште еднаш до Поставките и во Општото подмени. Потоа одете во Storage и iCloud и потоа за да управувате со складирање.

Сите апликации што сте ги инсталирале се појавуваат подредени според просторот што го зафаќаат на вашиот терминал. Многу од нив, со пристап до нив, ви дозволуваат да ја исчистите таа меморија. Исто така, некои од нив сакаат WhatsApp тие ви дозволуваат да го извршите овој едноставен процес од самата апликација.

WhatsApp

Конечно, ако видите дека сè не работи и не можете да го исчистите кешот на кој било начин, секогаш можете целосно да ја деинсталирате апликацијата.

Ако веќе подолго време не сте ја исчистиле кешот на некои од најкористените апликации, време е да се ослободите од непотребните податоци и да добиете внатрешен простор за складирање.

Бидете претпазливи со Apple Music или други апликации од овој тип

Епл Музика

Апликациите за стриминг на музика влегоа во нашите животи за да останат на дефинитивен начин. Ако сте исто така претплатени на кој било од нив, ќе имате можност да преземете музика за да ја слушате во кое било време и место, дури и ако немате врска со достапната мрежа на мрежи. Се разбира, оваа преземена музика зафаќа простор на вашиот iPhone, што во одреден момент може да биде навистина корисно.

Како прво, она што треба да направите е да ја прегледате музиката што ја имате на располагање да ја слушате без да се поврзете со мрежата на мрежи и да отстраните сè што нема да го слушате или што, како во многу наврати, сте го преземале со преземање .

Исто така, со доаѓањето на iOS 10 сега можете да ја активирате оптимизацијата за складирање на Епл Музика, што можете да го направите преку Поставки> Музика> Оптимизирајте складирање. Ова ни овозможува да го ограничиме просторот што се користи за заштеда на музика, нешто навистина корисно за многу корисници.

Ако, пак, сте корисник на Spotify, друга од најпопуларните апликации од ваков тип, можете исто така да направите малку простор за складирање што сакате да го потрошите од вашиот iPhone, прилагодувајќи го квалитетот на преземањата, нешто што вие може да направи во Вашата библиотека> Преференции> Квалитет на пренос.

Исто така, не заборавајте за музиката преземена со други методи, која исто така зазема огромна количина простор и која во многу случаи навистина може да ја пропуштите.

Ова се само 3 брзи и едноставни совети за да можете да ослободите простор за складирање на вашиот iPhone, и иако секој пат кога корисниците на уредот на Apple имаат помалку проблеми со складирањето, секогаш е потребно да го исчистите нашиот терминал, добивајќи малку повеќе простор за важни работи.

Дали советите што ви ги покажавме денес ви помагаат да добиете дополнителен простор за складирање на вашиот iPhone?. Кажете ни во резервираниот простор за коментарите на овој пост или преку една од социјалните мрежи во кои сме присутни и кажете ни ги вашите едноставни трикови за да ослободите простор на вашиот мобилен уред на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.