Брзо управувајте со видеа од кој било формат на вашиот iPad и Mac

ВИДЕА НА MAC И IPAD

Еден соработник купи нов iPad mini Retina и денес ме замоли да му помогнам да разбере малку за работата на неговиот систем, iOS 7.

Во рамките на банката прашања што ми ги постави, се разбира, дојде прашањето како да гледам видеа на iPad и во какви формати требаше да ги има. Денес, во овој пост, ќе објасниме детално многу едноставна опција.

Кога ќе пристигнете во светот на Apple, тоа може да биде преку Mac и iDevice или едноставно преку iDevice. Нормално, оние кои доаѓаат во компанијата купувајќи iDevice, завршуваат со затворање на екосистемот со Mac и Apple TV. Во овој случај, мојот колега поседува MacBook Pro и сега го набави iPad, и затоа овој пост ќе зборува за апликацијата iPad и Mac со која одлично се согласуваат.

Да почнеме со објаснување дека и на Mac и на iDevices, без разлика дали се работи за iPhone, iPad или iPod Touch, форматот на видео што мора да го користиме е поддржан од системите на Apple, .m4v, .mp4 или .mov. Сепак, повеќето видеа што можеме да ги најдеме на мрежата се . Avi o .divx меѓу другите. Факт е дека за да можеме да ги репродуцираме тие видеа во производите на „Епл“, мора да ги претвориме во друг формат или да го направиме тоа што му го објаснив на мојот партнер. Најдобрата опција, за да избегнете губење време во конверзии во формат, е да пронајдете апликација и за Mac и за iOS што ви овозможува да ги репродуцирате повеќето постојни формати на видео, без да мора да ги конвертирате. Тие апликации се MPlayerX за Mac, што може да го најдете во Mac App Store бесплатно и преку кое ќе можете да репродуцирате било каков вид формат на видео датотека на вашиот Mac без никакви проблеми.

MPLAYER НА OSX

На iPad, од своја страна, треба да го поминеме полето со неговиот еквивалент за оваа платформа, тоа е апликацијата Иксплеер по цена од 3.59 €.

ПОДДРШЕНИ ФОРМАТИ

Процесот е многу едноставен. Во случај на вашиот Mac, само преземете го од Mac App Store и откако ќе го инсталирате, одете во видео-датотеката што сакате да ја отворите во оваа апликација, кликнете со десното копче на глувчето врз датотеката и изберете од менито што се појавува Да се ​​отвори со… и ти бираш MPlayerX.

За iPad, чекорите што треба да ги следите се како што следува:

 • Лоцирајте ги видео датотеките што сакате да ги испратите на iPad на вашиот компјутер.
 • Преземете ја апликацијата Yxplayer од App Store. Откако ќе се преземе, поврзете го вашиот iPad со компјутерот, било да е тоа компјутер или Mac и отворете го iTunes.

ЕКРАН НА ИТУНЕСИ

 • IPad што го поврзавте се појавува во левата странична лента. Кликнете на името на iPad, така што карактеристиките на вашиот iPad се појавуваат во централниот прозорец.
 • Во горната лента на централниот прозорец изберете го табулаторот Апликации. И откако ќе се најдете во тој прозорец, слезете се додека на дното од неа не стигнете до областа за апликација за размена на датотеки. Theе можете да видите лево област каде што се наоѓа апликацијата Yxplayer, и кога ќе кликнете на неа, прозорецот од десната страна покажува што е зачувано во него.
 • Сега треба само да ги исфрлите видео-датотеките што сметате дека се соодветни во тој прозорец, кои веднаш се пренесуваат на iPad. Кога ќе завршат со репродукција, ќе го исклучите iPad, внесете ја апликацијата и сега ќе можете да уживате во вашите видеа без да мора да ги конвертирате.

СПОДЕЛУВАЈТЕ ДОСИЛИ ПРОЗОР

 • За да избришете видеа од апликацијата Yxplayer од iPad, можете да го направите од самиот iPad или во iTunes во прозорецот во кој сте ги додале датотеките, избирање на нив и притискање на копчето за назад на тастатурата.

Прозорец за споделување

ИКПАН ЕКРАН

Како што прочитавте, процесот е многу едноставен и во двата случаи, затоа ве охрабруваме да го изгубите истото од видеата на iPad и да вежбате со LITE верзијата на Yxplayer.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.