Bootable LiveCD антивирус за ефикасна дезинфекција на вируси

Бесплатен антивирус LiveCD

Различните вести што се развиваат на Интернет може да се пофалат катастрофално сценарио кога зборуваме за термини за безбедност и приватност на нашите компјутери; Секој ден што поминува има се повеќе закани што можат да влијаат на нашите различни работни области во Виндоус или во кој било друг оперативен систем, затоа треба да се обидеме да донесеме неколку превентивни мерки за да избегнеме поголеми штети.

Иако е точно дека во моментов има голем број на многу ефикасни антивирусни апликации, тие имаат дефект само кога се извршуваат со вклучен оперативен систем. Во тој момент се создава првиот проблем, оттогаш ако малициозниот код е веќе дел од некои системски датотеки, многу е тешко за антивирус да го искорени. Оваа статија е посветена на обидот да се објават некои бутабилни антивирусни алтернативи, што значи дека можеме да ја започнеме анализата од моментот кога компјутерот е вклучен.

1. ArcaNix

Прво мора да ја оправдаме употребата на овој вид алтернатива; Кога ќе започнеме со анализата како еден од овие антивирусни системи, нема да има никаков вид на врска или синџир што не може да се расипе, бидејќи хард дисковите, партициите и која било датотека "нема да се најде во тек", да може лесно да се искорени со специјализирана алатка. ArcaNix Тој е еден од нив, кој ќе мора да го преземете од официјалната веб-страница и да го зачувате на CD-ROM-диск.

ArcaNix

ISO-сликата има тежина од приближно 262 MB и мора да користите специјализирана алатка која ќе ни помогне да ја пренесеме целата нејзина содржина на CD-ROM-диск и, во најдобрите случаи, на USB pendrive. Сликата што ја сместивме на врвот е мал примерок од интерфејсот ArcaNix, каде што ни се нуди (меѓу некои алтернативи) можност за пребарување во сите партиции.

2. ЦД за спасување AVG

ЦД-то за спасување AVG е уште една одлична опција што ќе ни помогне да го стартуваме компјутерот без интервенција на оперативниот систем; ISO-сликата има приближна тежина од 90 MB, што мора да ја пренесете нејзината содржина на CD-ROM или USB pendrive како што е предложено во претходната алтернатива.

AVG спасување ЦД

Можеби заради престижот на фирмата за развивачи на ЦД AVG Rescue, но во интерфејсот ќе имате можност да користите поголем број на функции; меѓу нив и можноста да можат изврши ажурирање на базата на податоци од истата алатка, што претставува голема помош бидејќи повеќето слични антивирусни апликации не можат да се поврзат на Интернет под овој режим на работа. CD-то за спасување AVG ја заснова својата работа на минималистичка верзија на Linux, што овозможува откривање на кој било вид на вирус што влијае на нашиот компјутер.

3. Систем за спасување Avira AntiVir

Avira AntiVir Rescue System им нуди на своите корисници помодерен интерфејс на сите оние кои сакаат да го користат, каде веќе е забележливо присуството на неколку прозорци и јазичиња низ кои можеме да се движиме за да извршуваме различни видови на функции. Приближната тежина на ISO-сликата е 262 MB, со можност за целосно бесплатно користење на оваа алатка според нејзините развивачи.

Авира антивир систем за спасување

Како и претходната алтернатива, Avira AntiVir Rescue System исто така ја заснова својата работа на минималистички систем Linux; ISO-сликата што ќе ја преземете може да се зачува на CD-ROM-диск или на USB-стик; Меѓу повеќето откупни карактеристики на оваа антивирусна апликација е онаа во која системот за заштита има можност да го смени името на датотеката што е заразена, во случај да не може да се отстрани или поправи.

4. ЦД за спасување на Bitdefender

Друга бесплатна апликација за употреба е ЦД за спасување на Bitdefender, што има многу слични карактеристики како и споменатите погоре, но во однос на интерфејсот предложен од неговиот развивач. Тоа веќе ни покажува подобро развиен прозорец, каде најважните функции скокаат на прв поглед.

ЦД за спасување на Bitdefender

Со нив ќе имаме можност за брзо или длабоко пребарување во нашите хард дискови и во партициите што ги имаме во компјутерот; Покрај ова, Bitdefender Rescue CD има можност за поврзете се на Интернет за да ја преземете базата на податоци, така што ISO-сликата (480 MB) треба да се пренесе на USB pendrive. Во конфигурацијата ќе имаме можност да дефинираме што сакаме да направи оваа алатка, односно ако ни треба истражување на целиот хард диск или само на одреден директориум.

5. Комодо диск за спасување

Последната алтернатива што ќе ја предложиме во овој момент е антивирусна апликација со име Диск за спасување на Комодо; Ова е интересен преглед базиран на Linux кој има приближна тежина од 50 MB; откако ќе го стартуваме компјутерот со Comodo Rescue Disk, ќе најдеме мини верзија на оперативниот систем.

Диск за спасување на Комодо

Сите функции ќе бидат прикажани на работната површина, треба да ја избереме онаа што ќе ни овозможи извршете брзо, сеопфатно или прилагодено пребарување меѓу неколку други функции повеќе; Содржината на ISO-сликата треба да се пренесе на CD-ROM или на USB-стик.

Секоја од алтернативите што претходно ги предложивме е целосно бесплатна, иако мора да имаме ЦД-РОМ или УСБ-флеш-уред; Во вториот случај, мора да се смета дека информациите на уредот може да бидат избришани, бидејќи преносот на информации од ISO-сликата на крајот ќе ги форматира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.