Вашиот телефон, апликацијата за пристап до нашиот терминал Microsoft iOS или Android што треба да се појави на пазарот

На последната конференција за развивачите на „Мајкрософт“, компанијата објави, покрај различните новини насочени главно кон оваа група, апликација наречена „Ваш телефон“, апликација со која „Мајкрософт“ сака станете нова алатка кога станува збор за комуникација и пристап до содржината на нашиот паметен телефон. Датумот на неговото лансирање не беше објавен, но првите тестови веќе започнаа.

Најновата бета верзија достапна во рамките на програмата Windows 10 Insider, онаа со број на градење 17728, ќе ја интегрира оваа апликација, со која можеме пристапете до нашиот терминал и извлечете ја неговата содржина на многу едноставен начин, бидејќи ние само треба да го избереме и да го повлечеме до местото каде што сакаме да го зачуваме. Поради ограничувањата на iOS, ќе добиеме многу повеќе од оваа апликација во терминал управуван од Android.

Според компанијата со седиште во Редмонд, корисниците кои се дел од програмата Инсајдер и кои го имаат инсталирано тој број на градење, ќе видите во наредните денови, како се појавува апликацијата „Ваш телефон“ на вашата работна површина, апликација со која можеме практично да пристапиме до целата содржина зачувана во нашиот терминал, без разлика дали се тоа фотографии, видеа, датотеки, контакти, пораки, освен што можеме да продолжиме да ја гледате на вашиот компјутер веб-страницата што ја посетувавте преку прелистувачот Microsoft Edge

Ограничувањата што Apple ги наметнува на iOS, во голема мера го ограничуваат бројот на функции што Microsoft ќе може да им ги понуди на овие корисници преку оваа апликација, барем на почетокот, иако тоа може да се промени, бидејќи во последниве години, видовме како односот меѓу двете компании е многу добар и тие активно соработуваат и во презентациите на нивните производи и преку продавниците за апликации на двете компании. За неколку месеци, iTunes е веќе достапен преку Microsoft Store и канцеларискиот пакет на Microsoft ќе пристигне за неколку месеци на Mac App Store.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.