Вашиот телефон од Microsoft, ќе ни овозможи да го контролираме нашиот паметен телефон од компјутер

Вчера се одржа првиот ден на Build 2018, на денови што Мајкрософт ги организира секоја година во Сиетл за програмери и во која компанија со седиште во Редмонд најавува некои од главните функции што ќе стигнат и до Виндоус 10 и до останатите платформи на кои работи во моментов Мајкрософт.

Една од новините што привлекува најголемо внимание се наоѓа во апликацијата „Ваш телефон“, апликација која ќе ни понуди различни функции во зависност од тоа дали ја користиме со „Андроид“ или „iOS“ уред, а тоа ќе пристап до дел од содржината на нашиот мобилен уред. Во случај некој да има сомнежи, овој нов потег потврдува дека Мајкрософт целосно го фрлил пешкирот кога станува збор за мобилните платформи.

Кој е вашиот телефон од Мајкрософт

Апликацијата „Ваш телефон“ првично ќе биде одговорна за тоа што ќе ни овозможи пристап до содржината на нашиот уред. На почетокот, ќе можеме пристап до текстуални пораки, известувања како и фотографии. Првично ова ќе бидат опциите што Мајкрософт ни ги става на располагање, но како што се развива, веројатно бројот на функции ќе се прошири, но засега е рано да се зборува за дополнителните функции што оваа нова апликација на Мајкрософт може да ни ги понуди .

„Мајкрософт“ сака корисниците на „iOS“ и „Android“ да можат лесно и брзо да ги користат своите паметни телефони, без притоа да се прибегнат кон ограничувањата што секоја платформа може да ги наметне и случајно да ги создаде конвергенцијата што не успеа да ја постигне со објавувањето на Windows 10 Mobile.

Засега, компанијата не понуди повеќе информации за достапноста на оваа апликација ниту кога ќе биде достапен и на мобилните платформи и во идните верзии на Виндоус 10, но веројатно нема да потрае долго за да биде достапен, па можно е за следното големо ажурирање на Виндоус 10 да започне да е достапно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.