Веб-страницата на YouTube веќе ви овозможува да гледате вертикални видеа без ленти на страните

Многумина се корисници кои снимаат видеа вертикално, и покрај тоа што не се најсоодветен формат за да можат да уживаат на поголем екран, без да се земе предвид дека телевизорот или мониторот не можеме да го ротираме за да може да го гледате видеото на цел екран. Некои се веб-страниците што го популаризираа овој видео формат, нешто што го принуди YouTube да се прилагоди.

Видео-платформата со врвна содржина „Јутјуб“, како што веќе сторија „Фејсбук“ и „Инстаграм“, само што ја ажурираше својата платформа за да започне прикажете видеа вертикално со поголема големина, елиминирање на среќните црни бендови кои секогаш ги придружувале овие типови видеа.

На горната слика можеме да видиме како тие се прикажани сега видеа во формат 4: 3, формат кој досега ни покажуваше и две црни ленти и од десната и од левата страна за да се компензира форматот 16: 9. YouTube ја зголеми големината на прикажаното видео за да ги елиминира двете ленти за да не се изгуби ниту еден дел од видеото.

Во видеа снимени вертикално, YouTubee ја користи истата тактика со зголемување на големината на видеото и отстранување на двете црни ленти. Резултатот го гледаме на горната слика. Иако е точно дека разликата не е во тоа што е многу забележлива, чудата не може да се прават на десктоп компјутер.

Со оваа нова промена, како што се проширува големината на видеата, ќе биде малку потешко да се коментираат видеата додека ги гледаме, во зависност од резолуцијата на нашата опрема. Како што често се случува со овие типови на промени, веројатно е дека одвојте малку време за да стигнете до сите корисници и како што е обично нормално во овој вид нови функции, веројатно е дека не сите видеа ќе бидат прикажани правилно усвоени во новиот формат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.