Веб-страницата на YouTube започнува да нуди мрачен режим

Човекот не живее само на мобилни уреди, и покрај фактот што последните бројки укажуваат на тоа. Се повеќе и повеќе корисници се претпочитаат да ги користат нивните мобилни уреди за консумирање содржина, проверка на нивната сметка на Фејсбук, е-пошта, гледање видеа на YouTube... Apple додаде нова функција наречена Night Shift, начин што го пожолтува екранот така што кога ги користиме нивните уреди со слаба амбиентална светлина да не ги повредат нашите очи, но сепак е трик што завршува со искривување на содржината ние гледаме и дека не секој сака.

Темниот режим, сепак, Тоа е тренд што програмерите постепено го прифаќаат. Се повеќе и повеќе апликации ни овозможуваат да го овозможиме овој режим редовно да ја користиме апликацијата, режим што ни овозможува практично да уживаме во нашиот уред во темница. Ако во овие услови обично го користиме нашиот компјутер за да провериме видеа на Фејсбук, е-пошта или ЈуТјуб, ќе завршиме со импресивна болка во очите.

За да се обидете да го надминете овој проблем, YouTube завршува и спроведува мрачен режим за својата веб-страница, темен режим што ја менува белата боја во црна, така што ќе можеме целосно да уживаме во најдобрата видео платформа во мракот. Нашиот сегашен партнер за iPhone, Луис дел Барко, е еден од среќниците што веќе може да ужива, бидејќи сè уште не е достапен за секого.

Оваа промена може да биде почеток на промената во апликацијата YouTube, апликација за мобилни уреди што ни нуди прилично досадна бела позадина кога има малку светлина околу нас. Но, покрај тоа, оваа промена ќе влијае и на потрошувачката на OLED-екрани, бидејќи црната боја не ги осветлува пикселите, па затоа користете темна боја како позадина, батеријата на нашиот уред би се зголемила.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)