Valve тврди дека нема да ги филтрира игрите достапни на Steam

Пареа

Ограничувањата за пристап до информации за жал се нешто многу честа појава на Интернет во последниве години, иако треба да биде спротивното, но политичката коректност е она што го земате и ако не одите на тој начин, можете центар на контроверзии од некоја специфична група на луѓе или здруженија.

Најновото соопштение на компанијата, компанијата го потпишува тоа ќе престане да филтрира содржина што може да се најде на Steam, така што секој корисник може да испраќа секаков вид на игра, се додека не е копија за која платформата смета дека е незаконска или трола. Компанијата наведува дека треба да бидат самите играчи кои одлучуваат кои игри и кои игри не се соодветни за нивните вкусови или интереси.

Библиотека со игри со пареа

Валв знае дека овој потег може подигне гневот на некои колективи со доаѓањето на одредени игри, но според неа, слободата мора да се стави пред кој било друг аспект, слобода што во последните години започна да се ограничува.

И покрај фактот дека Steam гејмерската платформа заработува преку секоја игра што ќе ја погоди платформата, досега, Вентилот имал задача да следи и цензурира, каде што е соодветно, игри што можат да предизвикаат или промовираат движења на омраза кон некои групи.

Отсега натаму, повеќе од веројатно е дека тие ќе започнат да стигнуваат до платформата игри кои обично никогаш не биле достапни Се должи на цензура применувани од компанијата како игри од расистичко, сексистичко, родово засновано насилство, политичка природа ... Секоја личност е слободна да избере кои игри сака да ги игра и сè додека играчите имаат два прста напред, тие знаат како разликуваат реалност и фикција. Во претходните години, Valve беше центар на некои контроверзии за спречување или елиминирање на доаѓањето на контроверзни игри на платформата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.