Ова е алуминиумскиот асортиман на Халикс на USB-хабови претставен од Труст

Компјутерите, генерално лаптопите, имаат сè помалку врски. И дали повеќето брендови ја истакнуваат разноврсноста на USB-C, да, не е дека тие поставуваат премногу од овие порти. Без оглед, многу периферни уреди денес, како и извори на складирање, продолжуваат да работат преку стандардни USB порти. За тоа Доверба, специјалист за додатоци, ја лансираше палетата Halyx Alumium, USB-центар што ќе ви овозможи да ги проширите можностите за USBC во вашиот лаптоп. Се соочуваме со производ што е доста повторен од другите добавувачи, но во овој случај тој се издвојува по својата едноставност и квалитет на конструкцијата.

Дизајн и материјали

Започнуваме со изградбата, наоѓаме мал прилично компактен и лесен центар кој е направен од алуминиум, Ова му дава тежина од 45 грама за мерки од 1,4 см x 3 см x 10 см, односно неговата преносливост не е доведена во прашање, таа се вклопува во скоро секој џеб на стандарден ранец за транспорт, така искрено, сите треба да имаме едно од овие во животот ако работиме со лаптопи кои имаат само USBC конекции како што е случај од Опсег на Apple MacBook. Не бара никаков вид надворешно напојување.

Не смееме да го заборавиме тоа Овој центар има индикатор LED кој ќе нè предупреди ако е поврзан и операцијата е точна (барем во верзијата USB-C). Вреди да се спомене дека покрај моделот што го гледате на фотографиите, Trust произведува и стандардна верзија со USB, со истите карактеристики. Едната страна ги има тие четири сини USB 3.2 порти, правилно порамнети со LED индикаторот. На другиот крај имаме USB-C кабел со должина од 10 сантиметри. Не е многу, но тоа помага да се направи компактен и лесен за употреба. Оваа врска покажува добар квалитет и крај, нешто што треба да се земе предвид со оглед на употребата што ќе му се даде на производот.

Технички карактеристики

Време е да ги сумираме техничките карактеристики. Ние наоѓаме USB-C порта што е таа што ќе служи како матрична врска, додека во Hub имаме четири USB 3.2 врски кои нудат брзина од пренос на податоци до 5 Gbps, што воопшто не е лошо. Ова ќе ни овозможи, на пример, да го искористиме тоа за уредување фотографии, па дури и за поврзување на брзи брзи надворешни хард дискови. Забележете дека не најдов намалување на перформансите на MacBook Pro Retina 13 со сите истовремени врски.

Оваа врска не е наменета само за поврзување на пристаништа USB или извори на складирање, ние исто така ќе можеме да поврземе на пример глушец преку USB и потврдивме дека работи правилно. Друга од извонредните употреби е тоа што ќе ни овозможи да се поврземе преку USB - OTG со кој било мобилен телефон со Android што е компатибилно со овој пренос на датотеки (тестиран во Huawei Mate 30 Pro), како и со iPad Pro кој има и USBC порта. Со други зборови, има целосна разноврсност и компатибилност со повеќето уреди.

компатибилност

Овој уред е компатибилен со macOS, Chrome OS и Windows, сепак, и иако не се рефлектира во спецификациите, тој е целосно компатибилен со iPadOS и Android 10 кога станува збор за брз и универзален пристап до податоците. Непотребно е да се каже, Труст го каталогираше ова Алумиум Халикс како Plug & Play производ, односно, без оглед на оперативниот систем на кој се обидуваме да пристапиме, тој ќе работи правилно. Во нашите тестови, тоа беше случај, освен во оперативниот систем Chrome што не успеавме да го тестираме целосно.

Овде сакаме повторно да го потенцираме фактот дека и покрај тоа што е центар со четири врски со голема брзина, тој не бара надворешно напојување. Ова е предност на приклучоците USB 3.2 и приклучокот USBC кои се погодни за пренос на енергија. Очигледно, на уредите со батерија, тоа ќе троши нешто повеќе од нормалното. Довербата исто така ни гарантира според спецификациите на производот дека имаме заштита од преоптоварување.

Мислење на уредникот

Добрите

 • Одлични материјали и „премиум“ конструкција
 • Компактен дизајн што го прави многу пренослив
 • Добра битка на безбедносните системи

Contras

 • Тие можеа да вклучат повеќе пристаништа од друг вид
 • Кабелот е можеби премногу тврд
 

Ова е дефинитивно една од оние алатки што секој гик треба да ги носи во својот ранец, во мојот случај ми служеше и со Android и со macOS и ме извлече од многу проблеми без да заземам релевантен простор во мојот ранец, нешто Да, претходните USB порти Hub ги правеа, што исто така бараше напојување. Покрај тоа, за оние кои користат уреди од одреден опсег, завршниците и материјалите од серијата Алумиум Халикс тие ќе бидат не само познати, туку и удобни и не го прекинуваат дизајнот на другите уреди што ги придружува. Не се пронајдени производи и со гаранции на фирма како што е Довербата.

Ако ви треба преносен USB-порт систем со добра големина, Ова е одлична опција ако барате елементи со одреден квалитет, иако можеме да ги најдеме поевтино, но не со ист дизајн и функционалност.

Ова е алуминиумскиот асортиман на Халикс на USB-хабови претставен од Труст
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
19,99 a 29,99
 • 80%

 • Ова е алуминиумскиот асортиман на Халикс на USB-хабови претставен од Труст
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 80%
 • Материјали
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 85%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.