Western Digital воведува систем за складирање 20TB

Оние како нас кои работат во постојано движење и со компјутери или технолошки уреди, често имаат потреба од дополнително складирање. Фактот за обложување на SSD технологијата значи дека перформансите се значително подобрени, но повисоката цена нè тера да избереме да купиме многу пониски капацитети за складирање од вообичаеното. Сепак, Western Digital е експертска компанија во решавањето на овие типови на проблеми.

Најновите вести што ни ги носи се 20TB складирање во озлогласено мало стапало, што го прави најдобро дизајниран и највисок капацитет надворешен систем за складирање што Вестерн дигитал некогаш го сторил, ајде да го запознаеме малку поблиску, бидејќи можеби ќе ве интересира.

Овој нов систем за складирање RAID е повикан Мое книга дуо, и многу е јасно дека е насочено кон новиот корисник кој се движи без запирање. Вкупно 20TB од такво складирање со брзина на пренос на податоци до 360 MB во секунда, па можеме да кажеме дека не се движи лошо. Како и да е, првиот аспект што ќе го најдеме и кој би бил во спротивност со нашата одлука е цената, јасно е дека My Book Duo не е дизајниран за сите буџети, далеку од тоа.

Овој уред ќе биде објавен во верзии од 4TB складирање до 20TB складирање, прелистување од 280 евра за верзија за влез до 800 евра ништо повеќе и ништо помалку за најголемиот уред за надворешно складирање на пазарот. За да го поврземе, ќе имаме USB 3.1 и USB-C во зависност од достапните конекции, како и AES 256-битна енкрипција и автоматски бекап систем целосно компатибилен со macOS (Time Machine). На кратко, најголемиот систем за надворешно складирање на дофат на раката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.