MacOS Catalina е сега достапна: што има ново и како да ја инсталирате

macOS Catalina

Конечната верзија на macOS Catalina сега е достапна во својата последна верзија по повеќе од 3 месеци бета верзии. Оваа нова верзија се откажува од номенклатурата на планините во Калифорнија усвои име на остров крај калифорнискиот брег: Каталина.

Нивото на еволуција што го имаше Каталина е особено впечатливо во споредба со претходните верзии, бидејќи додава функции што досега беа достапни само преку апликации од трети страни. Покрај тоа, тој означува крај на iTunes како што го знаевме.

Macs компатибилни со macOS Catalina

MacBook

Прво и пред да извршите да ја инсталирате најновата верзија на macOS достапни, ние мора да провериме дали нашата опрема е компатибилна со macOS Каталина. Ако вашиот компјутер е надграден во macOS Mojave, можете да ја прескокнете оваа точка, бидејќи сите Mac што беа надградени на претходната верзија на macOS, исто така, се надградуваат во macOS Catalina.

 • 12-инчен MacBook 2015 наваму
 • iMac од 2012 година
 • MacBook Air од 2012 година
 • MacMini од 2012 година
 • MacBook Pro 2012 наваму
 • iMac Pro од 2017 година наваму
 • 2013 Mac Pro

Што има ново во macOS Каталина

Еволуцијата на оперативните системи, и десктоп и мобилни, во моментов е ограничена на технологијата и особено на новите функции што може да ги понуди последниот. Тука ви ги покажуваме сите главните новини што ни доаѓаат од раката на macOS Каталина.

Збогум iTunes

iTunes

iTunes стана во последниве години a апликација за сè но тоа никој навистина не го искористи заради ужасните перформанси и дека практично сè што ќе ни понуди можеме да го сториме директно од iPhone.

Каталина го означува крајот на iTunes. Отсега натаму, кога ќе ги поврземе нашите iPhone, iPad или iPod touch со Mac, тој ќе се појави како единица и Тоа ќе ни овозможи да направиме резервни копии, да го вратиме уредот и уште малку други работи.

Со цел пристап до Apple Music, Podcast, оваа верзија се интегрира специфични апликации за ова, со што се одделија некои од функциите што iTunes ни ги нуди досега.

Користете време

Време на употреба на MacOS Каталина

Оваа функција е иста што за неколку години можевме да ја најдеме во iOS, функција што ни покажува колку долго ја користиме секоја апликација инсталиран на нашиот компјутер. Покрај тоа, тоа ни овозможува да го ограничиме времето на употреба на некои од апликациите што најмногу губат време или нашите деца.

Игри за игри со Apple Arcade

Apple Arcade е Платформа за игри со претплата на Apple, платформа што ни овозможува да уживаме во повеќе од 100 игри и на iPhone, iPad, Apple TV и исто така на Mac.

Катализатор на Појект

Можноста да бидете во можност да ги искористите Апликациите дизајнирани во iOS на Mac никогаш не биле толку блиски. Со Каталина, програмерите можат брзо и лесно да ги пренесат своите апликации за iOS на macOS. Сега останува само да се види дали програмерите сакаат повторно да наплатат за понудата на Mac верзија изведена од iOS, ако претходно не беше достапна.

iPad како втор екран

Sidecar - macOS Каталина

Ако нашиот Mac е од 2014 година наваму, можеме да го користиме нашиот iPad (од 6-та генерација наваму) како втор екран на Mac. Новина на оваа функција е тоа што нема потреба да користите кабел да можеме да го користиме покрај тоа што ќе ни овозможи да го користиме Apple Pencil на нашиот Mac како да е графички таблет.

Контрола на глас

Apple секогаш фокусираше многу од своите напори на пристапност. Како резултат, најдовме нова говорна контрола за лицата со посебни потреби што им овозможува на корисниците да користат каква било апликација користејќи само говорни команди.

Нов дизајн во Фотографии, белешки и потсетници

macOS Catalina

Ако дизајнот на некои од апликациите што најмногу ги користите, беше досаден, со Каталина ова ќе се промени, бидејќи апликациите Фотографии, белешки и потсетници го обновија својот имиџ нудејќи дизајн многу сличен на оној што моментално можеме да го најдеме во мобилната верзија на Apple.

Како да инсталирате macOS Каталина

Процесот за инсталирање на macOS Catalina на нашиот компјутер тоа ќе зависи од тоа дали сакаме да извршиме чиста инсталација на системот (Тоа ни овозможува да го избришеме целото ѓубре што го собравме во апликацијата од последната инсталација на оперативниот систем) или директно ажурирајте го macOS Mojave до најновата верзија без форматирање.

Инсталирајте macOS Catalina од macOS Mojave

Надградете на macOS Каталина од macOS Mojave

Логично, наједноставниот и најбрзиот процес е ажурирање директно од нашата верзија на macOS Mojave. За да го направите ова, ние мора да пристапиме до Системски преференции и кликнете на Надградба на софтвер.

Во зависност од видот на хард дискот што го имаме во нашиот Mac (механички или цврст) процесот може да трае од неколку минути до повеќе од еден час, затоа мора да се обидеме да го направиме овој процес на ажурирање кога знаеме дека нема да ни треба опрема.

Инсталирајте ја macOS Catalina од нула

Инсталирајте ја macOS Catalina од нула

Пред сè, ние мора да направиме резервна копија на целата содржина што сакаме да ја задржиме со надворешен хард диск или со користење на iCloud. Ако редовно користите iCloud за сè и ги имате сите важни информации зачувани во услугата за складирање облак на Apple, не треба да се грижите.

Откако ќе ја преземеме финалната верзија на macOS Catalina преку продавницата за апликации Mac, мора да ги извршиме следниве чекори:

 • Поврзете USB-стик со најмалку 12 GB простор, чиј формат мора да биде HFS + или Mac OS Plus.
 • Следно, ја отвораме апликацијата Терминал и ја напишуваме следнава команда:

sudo /Applications/Install\ macOS\ 10.15\ Beta.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume

 • Следно, системот ќе побара лозинка за администраторот, а не за нашата сметка iCloud. Кога ќе ја внесете, она што го прави оваа команда е отпакувајте ја датотеката за инсталација на USB-уредот.

Откако ќе заврши процесот, мора да го исклучиме нашиот компјутер и со поврзан USB, да го притиснеме копчето за вклучување и да го задржиме копчето Alt. Следно, компјутерот ќе започне преку USB-стикот и ќе не праша во кој диск сакаме да инсталирајте macOS Каталина.

Пред да ја инсталираме финалната верзија, мора да ја форматираме со цел да ги отстраниме сите траги од апликациите на единицата и на тој начин да спречиме ажурирање на macOS Mojave.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ЛуисД dijo

  Во музичката апликација папката тонови повеќе не се појавува, дали некој знае како да ги пренесе тоновите на iPhone?