Еве што има ново во watchOS 6 и tvOS 13

WWDC

Додека Apple WWDC за оваа година 2019 година е сè уште во тек во градот Сан Хозе, веќе можеме да кажеме дека имаме добра вест во различните оперативни системи што ќе пристигнат во следните месеци на уредите на Apple. Во овој случај сакаме фокусирајте го целото внимание на новите watchOS 6 и tvOS 13, оперативните системи на паметните часовници на „Епл“ и неговиот сет топ бокс.

Во моментов програмерите се единствените кои можат да ги инсталираат овие бета верзии (Иако е можно да ги инсталирате без да бидете развивач) и во случај на паметен часовник на Apple, најдобро е да се држите надвор од него бидејќи нема опција да се вратите на претходниот ОС на кој било начин и во случај на проблеми со Apple не се грижи за тоа. Во секој случај, она што нè интересира сега е да ги видиме вестите и ќе имаме време да уживаме во нив, па ајде да дојдеме до нив.

Епл Види

watchOS 6 ги подобрува здравствените и спортските функции

Со нова апликација наречена Следење на циклуси, го започна главниот збор во врска со новостите за Apple Watch. Оваа нова апликација е насочена директно кон жените и им овозможува да снимаат важни податоци за менструалниот циклус, да видат предвидувања за следните фази и плодните периоди. Ова нема да биде ексклузивна апликација за Apple Watch и е дека Apple ја додава на iOS за iPhone, така што корисниците можат да уживаат во тоа на нивниот мобилен уред со iOS 13.

Друга новина во овој нов watchOS 6 е насочена директно на здравјето на слухот. Apple сака да ги подобриме нашите навики и да избегнеме што е можно повеќе губење на слухот што е очигледно поврзано со когнитивниот пад. Apple Watch и апликацијата Бучава им овозможува на сите корисници да ги знаат нивоата на бучава на места како што се концерти и спортски настани што можат негативно да влијаат на слухот. Часовникот исто така ќе не извести со известување кога надворешниот звук достигнува 90 децибели, ниво што може да влијае на слухот ако корисникот е изложен на него повеќе од четири часа неделно, според Светската здравствена организација.

Подобрување на физичката подготвеност, подобрување на здравјето, нови нешто подинамични сфери и продавницата за апликации за самиот Apple Watch се на сумиран начин најдобрите новини претставени минатиот понеделник во конгресниот центар Мекенери. Ffеф Вилијамс, главен оперативен директор на „Епл“ објасни во медиумите:

Apple Watch стана неизоставен дел од сè што прават нашите клиенти на дневна основа, од останување во контакт и информирање до мотивирање да водат поздрав и поактивен живот. watchOS 6 е уште еден чекор во нашата посветеност да им помогнеме на корисниците подобро да управуваат со нивното здравје и кондиција со моќни нови персонализирани алатки

Покрај тоа, Apple сега има нов преглед на нашите податоци за физичка активност и напредокот што го правиме со уредот додека тренираме. Часовникот ги мери сите податоци и новиот таб што можеме да го видиме на iPhone ќе ни покаже на едноставен и јасен начин ако податоците се зголемуваат или опаѓаат во период од приближно 90 дена. Доколку овие податоци се намалуваат во однос на нашата физичка активност од претходната година, самата апликација ќе ни понуди совети за повторно да го вратиме тој степен на обука.

Апликација за обука

Посебна продавница за апликации на Apple Watch 

Ова е прв пат продавницата за апликации да биде директно на часовникот и затоа му дава на уредот уште една точка на независност од iPhone. Новата продавница ќе им овозможи на корисниците да ги инсталираат своите апликации, да пребаруваат со Siri, Dictation или Handwriting и да прегледуваат страници на апликации прилагодени на сферата на Apple Watch. Голем чекор како што велиме кон целосна независност на уредот што малку по малку ја обележува земјата откако додаде LTE конекција со eSIM во моделот Серија 4.

Ова беше едно од најголемите побарувања од корисниците Паметниот часовник на „Епл“ и останува да видиме на кое ниво на вклучување започнаа развивачите, иако веќе предупредуваме дека иницијативата е одлична. Засега, едноставно имањето опција е веќе позитивно, па ќе видиме како овој проблем на продавницата напредува директно на Apple Watch.

Часовник на продавница за апликации

Нови сфери, повеќе алатки и други апликации

Без сомнение, друго од постојаните барања е да се има повеќе бирања достапни на Apple Watch И Apple постојано додава нови надградби за надгледување. Во овој случај, неколку беа додадени, но сè уште немаме сопствена „продавница за сфери“ за корисникот да избере. Apple оди чекор по чекор во оваа смисла и доказ за тоа е дека секоја од објавените нови верзии додава некои нови сфери во овој случај: Modular Compact, Solar Dial, California, Gradient и Numerals.

Новите алатки за програмери вклучуваат преносно аудио, радио и Podcast API, API што го продолжува времето на работа за задачи базирани на сесија, како што се физикална терапија и медитација, и Core ML сега го користи нервниот мотор на Apple во Apple Watch Series 4 за да ја забрза обработката на податоците на уредот.

И, како апликации, ние се фокусираме на популарната апликација Гласовни белешки, аудио-книги купени од „Епл Книги“ што сега може да се слушаат директно во новата апликација Аудио книги, апликација Калкулатор, На прашај сири може да прикажува целосни резултати на веб-страници директно на часовникот и на Компатибилност на Apple GymKit што се проширува на производители како што се Октан Фитнес, ТРУЕ Фитнес и Вудвеј.

tvOS 13

Што има ново во tvOS 13

Во овој случај, најдоброто нешто во врска со tvOS 13 или она што предизвика најголемо влијание во презентацијата беше компатибилноста на контролите за конзолите PS4 и Xbox со Apple TV. Ова го прави tvOS 13 интересен за корисниците и тие сакаат да ја инсталираат оваа нова верзија што е можно поскоро. Користете ги најдобрите и најпопуларните контролори во светот, Xbox One S и PlayStation DualShock 4 Тоа беше многу важна вест во главниот момент и сега ќе биде полесно од кога и да е да се извлече максимум од Apple Arcade и многу други игри што ги имаме на располагање на Apple TV. Исто така, може да ве натера да размислите за купување на овие уреди од страна на корисниците кои ги немаат денес, добар потег на Епл!

Во прилог на ова, очигледно подобрувањата во tvOS се поврзани со домашниот интерфејс на Apple TV. Сега корисниците ќе имаат нов почетен екран дизајниран да открие што е ново. Апликациите можат да пуштаат прегледи на цел екран на почетниот екран, така што корисниците можат веднаш да уживаат во омилените серии, филмови, песни и игри.

Apple TV

Мулти-сметка на Apple TV

Друга интересна новина во овој tvOS 13 е оној што се однесува на можноста за додавање на неколку кориснички сметки на ист уред. На овој начин, целото семејство ќе може да ужива во забавно искуство лично прилагодено за секој од нив и препораките ќе бидат засновани на вкусовите на секој од нив. Новиот контролен центар им овозможува на корисниците брз пристап до главните карактеристики на Apple TVкако што се системскиот сон и аудио излезот. За да ја користите оваа услуга, потребно е сметките да бидат поврзани и во овој случај помеѓу членови на исто семејство.

tvOS 13

Apple Music, Apple Arcade за игри и нови скринсејвери

Вестите во Apple Music за Apple TV се интересни особено во однос на опциите за повеќе корисници за кои разговаравме погоре. Секоја личност ќе може да ги пушта своите списоци, ќе има свои персонализирани препораки за нивните музички вкусови и ќе има пристап до песните што се репродуцираат. Од друга страна Apple Music за Apple TV ќе ги додаде текстовите на нашите омилени песни синхронизирана на екранот, така што опцијата „караоке“ е загарантирана со овој нов tvOS.

Apple Arcade Тоа е уште една од новостите дека корисниците чекаат да пристигне Apple TV и во овој случај тоа ќе биде наесен кога ќе биде официјално пуштен во продажба на Apple TV 4K. Оваа услуга ни овозможува да имаме неограничен пристап до повеќе од 100 игри со единствена претплата. Во овој случај, пристапот е ограничен на шест корисници од исто семејство, така што уживањето во игрите на Аркада на Апликација на iPhone, iPad, iPod touch, Mac и Apple TV ќе биде навистина лесно за целото семејство.

Конечно, допирот со тапетите на Apple TV е секогаш добредојден. Во овој случај тоа е достапни нови 4K HDR скринсејвери за Apple TV 4K. Ова се извонредни видеа, снимени во соработка со тимот на БиБиСи за единица природна историја (одговорен за „Сината планета“) во длабочините на светските океани и ни ги прикажуваат нај изненадувачките сценарија и морските суштества на нашата телевизија Епл.

И малку повеќе да се каже во овој случај, освен подобрувањата во watchOS 6 и tvOS 13 се очекувани, па дури и подобри од очекуваните. Од друга страна, истекувањето секогаш ги повредува овие презентации на брендот, но ова е нешто што не можеме да го избегнеме и што ги придружува сите видови слични настани. Дефинитивно Apple во голема мера ја подобрува приватноста, безбедноста и стабилноста на својот оперативен систем и исто така додава подобрувања во функционалноста, така што треба само да почекаме официјално да пристигнат овие верзии за да можеме да ги инсталираме на нашите уреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.