Вештачката интелигенција доаѓа до дизајнирање на нови лекови

лекови

До денес се зборува за вештачка интелигенција е да го сториме тоа, без сомнение, на една од најповторливите теми во светот на софтверскиот и хардверскиот дизајн, не залудно практично сите универзитети и центри за истражување и развој имаат експерти кои работат на оваа тема, а да не спомнувам дека сме зборувањето за тоа денес може да биде едно од најплатените работни места во светот на компјутерите.

Далеку од сето ова, вистината е дека малку по малку предметот на вештачка интелигенција се наметнува практично во сите сектори поврзани со компјутерите, интернетот на нештата или социјалните мрежи, за да споменеме некои од секторите каде се чини дека секој корисник, иако понекогаш дури и без да го знае тоа, користи ваков тип на софтверска платформа. Во овој момент, треба да се забележи дека не само во овие сектори се наметнува вештачка интелигенција, туку и малку по малку напредува и во други научни области како, во овој случај, на развој на нови лекови.


вештачка интелигенција

Тим од МИТ успеа да дизајнира софтвер способен да создава нови лекови

Еден од главните проблеми со кои се соочува фармацевтскиот сектор, ако може да се нарече така, е дека развојот на нови молекули, нешто што е потребно за да се создадат нови лекови, сè уште е се врши рачно. Процес кој iousубопитно е ист и да се создаде целосно нов лек и еволуција на постоечки за да се подобрат неговите својства.

Во основа и без да навлегувам во премногу детали, она што го прават хемичарите во овој вид на процес е да изберат молекула за кој е познато дека е во можност да се бори против многу специфична болест. Се вршат низа рачни прилагодувања на оваа веќе избрана молекула со цел да се подобрат нејзините ефекти. За жал оваа задача обично трае долго време вклучени хемичари за, по целата оваа работа, не добивање на очекуваните резултати.

хемија

Овој софтвер може да заштеди многу работа за хемичарите вклучени во развојот на нов лек.

Како што можете да видите, до сега работата на хемичар при дизајнирање на нов лек беше задача што може да биде доста фрустрирачка, барем до сега. Ова го велам уште од лабораторијата за компјутерски науки и вештачка интелигенција во заедничка работа со Одделот за електротехника и компјутерски науки, и двете припаѓаат на Институт за технологија на Масачусетс (МИТ) успеале да дизајнираат софтвер способен за автоматизација на процесот на дизајнирање на лекови преку употреба на автоматски системи за учење.

За време на првите тестови извршени со овој нов софтвер, способен за изберете молекули со потенцијал за борба против одредена болест заснована врз посакуваните својства на лекот за измени молекуларни структури од истото со цел да се постигне највисока можна моќност додека остане хемиски валидна.

Според зборовите на Роб Матесон, Доктор на МИТ:

Моделот во основа зема податоци од влезната молекуларна структура и директно создава молекуларни графикони: детални претстави на молекуларна структура, со јазли што претставуваат атоми и рабови што претставуваат врски. Ги разделувате тие графикони во помали групи валидни функционални групи што ги користите како „градежни блокови“ кои ви помагаат попрецизно да ги реконструирате и подобрите модификациите на молекулите.

МИТ

Има уште многу месеци работа за да може софтверот да работи без никаков проблем

Негативниот дел од овој проект е дека тоа е само работа на која и претстои многу развој. И покрај тоа, особено зачудувачки е што овој нов софтвер постигна многу поефикасни резултати од другите системи дизајнирани да го автоматизираат процесот на дизајнирање на лекот, бидејќи сите молекули создадени за време на тестовите беа валидни, додека другите широко прифатени модели, имаат стапка на важење од 43%.

Според зборовите на Венгонг jinин, Докторанд на лабораторијата за компјутерски науки и вештачка интелигенција во МИТ:

Мотивацијата зад ова беше да се замени неефикасниот процес на човечка модификација при дизајнирање молекули со автоматско повторување и обезбедување валидност на молекулите што ги генериравме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.