Вештачката интелигенција доаѓа и на Фотошоп за да ги отстрани позадините од фотографиите

Ако вашите потреби при уредување на вашите фотографии не се многу сложени, повеќе од веројатно е дека обично користите обичен уредник како GIMP, одличен бесплатен уредник кој работи во слоеви и тоа ни нуди повеќе од добри резултати.

Ако користите Фотошоп, веројатно е дека повеќе од една прилика сте се откажале при вршење на која било функција поради неговата сложеност, како што е отсекување, изберете ги елементите на сликата за да ги однесете на друга слика или едноставно отстранете ја тапетата.

Досега, Фотошоп ни нудеше различни опции, сите од нив прирачници што ни одземаат многу време, бидејќи треба да го поминеме целиот раб на објектот што сакаме да го зачуваме. Но, оваа макотрпна задача заврши со лансирање на Фотошоп 2018, бидејќи вклучува нова функција што автоматски ја детектира целата позадина и ја избира, без разлика колку е комплексна сликата, под сложен мислам на бројот на елементи. За да го направи ова, Adobe прибегна кон вештачка интелигенција, која преку низа алгоритми ја открива позадината на предметите во преден план.

За примероци, едно копче. Видеото погоре ни покажува како работи оваа нова опција, нова опција што работи совршено во повеќето случаи, но тоа исто така ќе ни овозможи да ги уредиме резултатите од изборот што ни ги нуди вештачката интелигенција, овозможувајќи ни да ги прегледаме деловите или областите што не се избрани или што се избрани, но погрешно.

Благодарение на оваа нова опција, фотографиите со режимот портрет кои станаа толку популарни веќе некое време во светот на телефонијата тие имаат идеален партнер со Фотошоп, за кога треба да ја потенцираме главната слика на позадината, бидејќи од паметните телефони не можеме да правиме чуда во моментот, бидејќи штом направиме фаќање, не можеме да ги вратиме промените.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.