Алибаба создава вештачка интелигенција со подобра компресија на читање отколку човекот

вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција напредува со скокови и граници на пазарот. Има сè повеќе подобрувања и достигнувања што придонесуваат за овој напредок. Сега, Alibaba најавува нешто од големо значење. Компанијата тврди дека постигнала развиваат вештачка интелигенција која има подобро разбирање за читање од луѓето. Се чини дека постигнал повисок резултат во алатката со податоци за одговарање на прашања од Стенфорд.

Тоа е тест од големи размери во кој се поставуваат 100.000 прашања од читателите. Многу компании во секторот како Гугл или Мајкрософт ја користат оваа алатка. Сега, Alibaba го искористи и во своите најнови тестови.

Во истиот, моделот на машинско учење на компанијата има добиено резултат од 82,44 поени во тестот. Просекот за луѓето обично е околу 82,304 поени. Значи, иако разликата е минимална, таа успеа да ја надмине таа бариера. На овој начин, вештачката интелигенција покажува напредок.

Alibaba

Затоа, овој систем им овозможува на вештачките интелигенции да научат сами по себе да се разбере начинот на кој зборуваат луѓето. Покрај тоа што можат да разберат што значат кога поставуваат одредени прашања. Па се чини дека оваа машина Алибаба може да разбере што чита подобро од луѓето. Иако, тоа е прв тест.

 

Иако гледаме како има се повеќе системи што можат да научат подобро од луѓето. Добар пример за ова е AlphaGo. Значи, овој напредок од Алибаба оди во оваа насока. Уште еден пример за напредокот што се случува во вештачката интелигенција.

Она што е највпечатливо е тоа што овој напредок го постигна компанија како Alibaba која е посветена на трговијата преку Интернет. Значи, развојот на ова вештачката интелигенција што ги разбира прашањата на корисниците може да биде историски момент во услугата за клиенти. Значи, ќе мора да бидеме внимателни кон тоа како се развива. Бидејќи тоа може да значи револуција на пазарот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.