Првите бета верзии на Android P сега се достапни

Андроид П веќе е во рерна и добро во рерна. Оперативниот систем Гугл кој управува со огромното мнозинство на мобилни телефони во светот продолжува да расте малку по малку, а тоа е компанијата Не биди зло тие не запираат во развојот со намера нивната употреба да не опаѓа и да не опаѓа, очигледно.

Како и секогаш, во Актуелидад Гаџет ве информираме, Toе видиме кои се новостите за Android P Developer Preview, за да добиеме идеја повеќе или помалку за иднината на Android. Останете со нас и дознајте сè за Андроид П.

поддршка на Android P изрез

Најистакнато од новите аспекти е тоа што сега имаме природна поддршка за „изрез“, оној аспект на предниот дел на екранот што Apple толку многу го популаризираше, а тоа е дека повеќе од десетина нови телефони со Android започнаа систем „Изрез“, и за жал тие не беа во можност добро да го прилагодат, нешто што ќе биде целосно интегрирано во мајчината верзија на Android многу наскоро. Покрај тоа, Google исто така нагласува внатрешно позиционирање преку WiFi RTT. Google потврдува дека Android P ќе биде повеќе верзија за подобрување на системот отколку вести.

Што има ново во Прегледот на развивачот на Android P

 • Android P го ограничува пристапот до микрофонот, камерата и сите сензори на апликациите што се во позадина
 • Мајчин поддршка за повеќе кодеци за видео и слики, како што се HDR VP9 Profile 2 и HEIF (heic)
 • АПИ за апликации од трети страни за да побараат информации од секундарниот сензор ако има двојна камера
 • Подобро автоматско комплетирање во рамките на апликациите
 • Подобрувања на перформансите на АРТ
 • Промени во контролата на напојувањето на Android, подобрувања на Doze
 • Нов API на нервната мрежа за забрзување на процесите на машинско учење
 • Нов API за плаќања преку мобилен телефон

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.