Видео игри кои се судрија со исламот

игри се судрија со исламот

Религијата отсекогаш била контроверзна тема уште од античко време во видео игрите. Многу компании се обидоа - и се обидуваат - да избегнат судир помеѓу верата и содржината на нивните програми, прибегнувајќи кон самоцензура за да избегнат идни проблеми со одредени верски заедници. Компанија добро позната по кршење на содржината е митска Нинтендо, кој секогаш се трудел да лекува во здравјето, иако како што ќе видиме, не било секогаш така.

Во овој извештај, и искористувајќи ги горливите вести, ќе разгледаме некои од најозлогласените случаи во кои видео игра е центар на критики од најжестоката муслиманска заедница.

Започнуваме со тоа што ќе се качиме на нашата временска машина и ќе се вратиме во 1998 година, одлична година за видео игри и во која беше објавена една од најдобрите игри во историјата: зборуваме за митската Легендата на Зелда: Окарина на времето. Во првите касети што се појавија, можеше да се најде симбол многу сличен на оној на исламската полумесечина, што се користеше за претставување на народот Герудо и кој дури се појави на површината на огледалото на Месечината. Критиките за верата на исламот принудени Нинтендо да го отстрани тој симбол и подоцна да го замени со нов, како што би гледале во пристаништето во Игра Коцка или во фантастичната римејк за 3DS.

споредба на штитот

Но, културната пресметка со исламот не заврши тука, и во една од занданите на играта, поточно во Храм храм, Муслиманските хорови можеа да се слушнат како се молат „има само еден Бог“, „во името на Бог, најмилосрдниот и милостивиот“ или Алаху Акбар, што значи „Бог е најголемиот“.

Сличен случај беше оној на Зак и Вики, таа убава авантура направена од Capcom став Wii, каде што се слушаа рефрени од Алаху Акбар за време на првото промо видео на играта, туркајќи го Совет Американски исламски односи - американско муслиманско лоби - да поднесе официјална жалба до Јапонците, кои не се двоумеа да ја отстранат таа референца од играта и повторно да не го емитуваат тоа промотивно видео.

Креативниот и шарен LittleBigPlanet тој исто така беше во окото на ураганот за идентичен инцидент. Во првото ниво на третиот свет на играта, наречен Замав на сафари, муслимански плеер на тој екран пронајде фрази од Коранот во текстовите на песната, во кои може да се слушнат реченици како „сè на Земјата ќе пропадне“ или „секоја душа мора да носи со себе вкус на смрт“. Очигледно, мешањето цитати од Куранот со музика се смета за навредливо, и SonyСо оглед на ситуацијата, таа беше принудена да ја разгледа содржината на играта и да извини.

Во борбената игра Турнир на Tekken Tag 2 можеме да се бориме во сценарио во Саудиска Арабија наречено Модерна оаза. Очигледно, на подот на оваа етапа може да има гравура со зборот Алах, многу штетна ситуација, бидејќи во муслиманската религија е забрането да се гази по името на Бог. Theалбите пристигнаа директно на Твитер на продуцентот Tekken, Катсухиро Харада, кој се извини и тврдеше дека сето тоа е грешка поради незнаење, а ослободен е лепенка за да се отстрани тој детал од сцената.

теккен таг модерна оаза

Последниот случај што ќе ви го покажеме не носи како протагонист на контроверзниот Call of Duty: Modern Warfare 2. Една од различните полемики со кои ни дојде оваа воена акциона игра - да се потсетиме на морничавото ниво на „Без руски“ - престојуваше во една од мапите за режим на повеќе играчи позната како Сиромашниот дел на градот. Во него, можевме да пристапиме до бања каде најдовме неколку слики. Ако ги погледневме рамките, можеше да се најде натпис на арапски јазик кој гласи нешто како „Алах е убавина и ја сака убавината“. Муслиманската заедница не најде многу соодветно да најде упатувања на Господ во бањата, и уште еднаш, уредникот мораше да ја поправи ситуацијата со ажурирање и да извика mea culpa.

модерна војна 2 фавела

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.