Демонстративно видео за новата верзија на автономното возење на Тесла

автономно возење-тесла

Пред неколку месеци, производителот на автомобили Тесла објави ажурирање на својот софтвер што дозволуваше возење самостојно, кога интеракцијата на корисникот беше неопходна во многу прилики. Но, самостојно возење тоа беше првиот чекор во можноста да се понуди целосно автономно возење, возејќи во кое работи компанијата во последните месеци и да види како работи, Тесла на својата веб-страница објави видео, со музика на шоуто Бени Хил, во кое можеме да видиме како Тесла прави патување целосно без интервенција на корисникот.

[vimeo] https://vimeo.com/192179726 [/ vimeo]

Но, она што навистина го нарекува, покрај тоа што гледа како возилото вози целосно автономно без интервенција на корисникот, се трите камери што ги користи оваа функција и во кои е откриена целата околина околу возилото и во кои се идентификувани сите предмети што можат да бидат опасност за возење. Како што можеме да видиме на сликата што е предводена на овој напис и на приложеното видео, ова возило има три камери: една напред и две задни што покажуваат странично.

Овие камери имаат сензори кои го детектираат видот на пречката и ги идентификуваат во различни бои. Линиите на лентата се обоени во розова, виолетова се користи за сообраќајна сигнализација, возила и пешаци и возилата се обележани со сина плоштад, додека зелените се предмети што возилото треба да ги избегнува. Ако сакаме да видиме што значи секоја од боите, на дното на видеото наоѓаме легенда што ќе ни помогне да ги идентификуваме сите предмети што автоматското возење на Тесла во верзијата 2.0 се наоѓа на патот.

Јасно е дека секој пат кога е поблиску можноста да влеземе во автомобилот како да е такси и ајде да му кажеме каде сакаме да одиме, без да мора да комуницираме со него во кое било време, бидејќи како што гледаме во огласот, тој исто така може да се паркира, иако оваа функција е достапна подолго време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.