Видео повиците на WhatsApp сега се достапни за секого

Пред две недели имавме можност да тестираме видео повици на WhatsApp благодарение на имплементацијата на оваа одлика во бета програмата што ја има оваа услуга за пораки на Google Play. Некои видео повици кои се во прилог на аудио повиците што ги имаме веќе некое време, за апликација која во своите почетоци беше само една за текстуални пораки.

Денес услугата во сопственост на Фејсбук објави дека видео повиците се веќе достапна за сите корисници на iOS, Android и Windows Phone. Новина што додава на многу други што се случија во последно време, како што е опцијата за репродукција на гласовни белешки во позадина или статусната функционалност со која е наменета да имитира други услуги.

За да ја користите новата опција за видео повици, едноставно кликнете на копчето за повик што се наоѓа во горниот десен дел од екранот каде што разговарате со пријател или член на семејството. Се појавува мал скокачки прозорец кој ве прашува дали сакате да остварите аудио или видео повик.

WhatsApp

За време на тој повик, можете да промените помеѓу предната или задната камера, занемете го или притиснете го црвеното копче што само го закачува. Смешно е што има некои мали разлики помеѓу интерфејсот за повици на iOS и Android, како што се локацијата и редоследот на елементите на екранот, како што се копчињата или самиот видео-фид.

WhatsApp веќе нуди разновидни одлични одлики, но видео повикот е направен еден од најбараните според самите нив. Овој нов капацитет целосно ќе го оспори тронот за неколку интересни апликации како што се Skype, FaceTime, Viber, Line и многу други.

Значи, ако сте супер обожавател на WhatsApp, сега можете ажурирајте и иницирајте повик да ги видите вашите пријатели или семејство исто како што тие ве гледаат вас.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Развивач: WhatsApp ДОО
цена: слободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.