Видови на крекери

Ние продолжуваме да знаеме повеќе за него темна страна на компјутерите. Ние се однесуваме крекери.

Еден од видовите на злобни корисници, за кои откриваме се Фрикери За разлика од Ламерите, тие се одговорни за оштетување на телефонските системи и мрежи, или за да добијат информации или за да остварат бесплатни повици.

крекер2

Во категоријата крекери се исто така добро познатите Хакери, кои се одговорни за правење нелегални копии на сите видови програми, дури и без почитување на авторските права и системите за заштита што ги има производот. Ова служи за подоцна продажба, дистрибуција и репродукција на сомнителни копии и преку Интернет и физички. Ова е причината зошто тие сега се познати како нова раса на терористи, и не е ни чудо што експерти за безбедност како ФБИ го бараат светот по нив.

Некои од најпрестижните компании кои претрпеле ваков вид напади се, на пример, Adobe и Facebook. Вреди да се спомене дека последниве денови беше нападнат од разни хакери.

Меѓу најопасните се Трешери, кој ја пребарува корпата за отпадоци од банкомати за начин да се најдат кодови на кредитни картички за да може да се пристапи до банкарските сметки на клиентите преку Интернет.

Конечно, тука е Инсајдерски, луѓето несреќни во нивната корпоративна работа или
поранешни вработени кои се обидуваат да го нападнат вашето работно место создавајќи хаос.

Вреди да се спомене дека Интернетот изобилува со веб-страници кои нудат упатства и програми за крекери чија цел е да се знаат лозинките за сметката за е-пошта и други. Сепак, посочуваме дека вршењето на овој вид активност е кривично дело, па затоа е подобро да се избегне за да нема проблеми со законот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   фиорела dijo

  нека биде повеќе факсил да најдеш x те молам ... добро 🙁

 2.   Перуанецот од шесте патеки dijo

  Перуанец кој е почитуван?