Виртуелна работна површина во Виндоус 10: Дали знаевте дека за нив има кратенки на тастатурата?

виртуелни работни површини во Виндоус 10

Виндоус 10 доаѓа со многу нови функции кои ќе ги фасцинираат главно сите корисници на Виндоус 7; Ова се должи на фактот дека „Мајкрософт“ одлучи да ја даде најновата верзија на својот оперативен систем бесплатно на корисниците кои претходно купиле лиценца (официјално и легално) со нивните персонални компјутери, што претставува голем скок затоа што нема да мора да поминуваат низ Виндоус 8.1 во кое било време.

Меѓу толку многу нови функции што се интегрирани во Виндоус 10, онаа во која се споменуваат „Виртуелни десктоп компјутери“ е голема новина за многу луѓе бидејќи со ова, ќе имаме можност да работиме во различен број апликации и во сосема различни средини, но , "на еден персонален компјутер".

Кратенки за тастатура за Виртуелни работни површини во Windows 10

Оние кои имаат Windows 10 на таблет, лесно можат да управуваат со оваа одлика со допирање на соодветната икона од лентата со алатки; секако дека оваа задача би можеле да ја извршуваме и со користење на едноставен глушец, бидејќи со покажувачот на глувчето ќе треба да го избереме елементот од овие «Виртуелни работни површини» за да можеме создадете еден или преместете се, меѓу некои од нив. Постои и трета опција, која е посветена главно на оние корисници кои се „loversубители на кратенки на тастатурата“, бидејќи со едноставна комбинација можеме да ги извршиме истите овие задачи, но полесно. Тоа ќе биде целта на овој напис, каде ќе ги споменеме најважните „кратенки на тастатурата“ што ќе ни помогнат ефикасно да работиме со „Виртуелните работни површини“ на Виндоус 10.

Создадете нова виртуелна работна површина во Windows 10

Ова е најлесниот дел од сите, затоа што треба да обрнеме внимание само на ставката што ќе се наоѓа на лентата со алатки на оперативниот систем; Оној што ќе ни помогне да создадеме нова виртуелна работна површина е присутен токму таму, иако неговата кратенка за тастатура е како што следува:

Win + Ctrl + D

Користејќи само еднаш од кратенка за тастатура, ќе создадете „виртуелна работна површина“, иако ако ја повторите операцијата по втор пат, ќе создадете друга „виртуелна работна површина“.

Како да затворите виртуелна работна површина во Windows 10

Не е важно дали сте навикнати да го користите покажувачот на глувчето или екранот на допир, но сигурно ќе започнете да ја користите оваа кратенка за тастатура:

Win + Ctrl + F4

Со него, ќе ја затворите „виртуелната работна површина“ каде што сте, автоматски префрлувајќи се на следната. Ако нема повеќе создадени „виртуелни писатели“, тогаш на крајот, ќе се најдете во главниот (единствениот што остана).

Како да се движите помеѓу различните „Виртуелни работни површини“ на Виндоус 10

Откако ќе создадете различни „Виртуелни работни површини“ во Виндоус 10, ќе мора да изберете механизам за да отидете на која било од нив и да работите со апликациите што сакате да ги извршувате таму.

Win + Ctrl + ?

Win + Ctrl + ?

се движите помеѓу виртуелните работни површини во Виндоус 10

Стрелките што можете да ги видите на кратенките што претходно ги сместивме, всушност ги претставуваат „насоките“ на вашата тастатура; со првиот можете да отидете на следната «виртуелна работна површина», додека ја користите втората кратенка за тастатура ќе се вратите на претходната.

Како да преместите прозорец од Виртуелна работна површина во друг

И покрај фактот дека се обидуваме да ги знаеме кратенките на тастатурата за управување со „Виртуелни работни површини“, за оваа задача е потребна комбинирана употреба во која треба да интервенира покажувачот на глувчето; Предлагаме да ги следите следниве чекори за да можете да ја извршите оваа задача:

  • Користевте кратенка за тастатура „Win + Tab“ за да го активирате „View Task“.
  • Сега побарајте го прозорецот што сакате да го преместите на друга работна површина.
  • Изберете го со десното копче на глувчето и од контекстуалното мени изберете „Премести на“.
  • Сега само изберете ја Виртуелната работна површина каде што сакате да го преместите тој прозорец.

преместете ги прозорците помеѓу виртуелните работни површини во Windows 10

Постојат многу повеќе функции што би можеле да ги опишеме, иако, оние што ги споменавме, се најважни според Мајкрософт. Како што се справуваме со Виндоус 10, ќе наведеме неколку други дополнителни кратенки на тастатурата, иако засега оние што ги опишавме за да се справат со „Виртуелни работни површини“ се доволни засега.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.