Внатрешната мрежа на Телефоника, Водафон и ББВА може да биде во сериозна опасност

Telefónica

Во моментов не е познато со сигурност што се случува, но Телефоника само што им алармираше на своите вработени дека нешто многу сериозно може да се случи во нејзината внатрешна мрежа, во форма на напад. Покрај тоа и како што научивме, Водафон, Сантандер, ББВА и Капгемини исто така може да бидат засегнати.

Во моментов и како што велиме, не се познати многу детали, а степенот на нападот е непознат, иако се чини повеќе од потврдено дека се соочуваме со значително нарушување на безбедноста. Дадената наредба е да се исклучат сите компјутери, за да се спречи користењето на врската, во она што е познато како софтвер за ransonware.

Проблемот се чини, иако сè уште не е потврден, дека е на национално ниво, влијаејќи не само на седиштата, туку и на подружниците шири низ целата земја. И, тоа може да продолжи да расте бидејќи веќе е издадено предупредување до центрите за податоци, кои иако не ја користат засегнатата мрежа, може да завршат со проблеми.

Ова е порака што ја добиле сите вработени во Телефоника како резултат на нападот;

ИТНО: СЕГА ИСКЛУЧЕТЕ ГО ВАШИОТ КОМПЈУТЕР

Веста се прошири низ социјалните мрежи со полна брзина, и покрај тоа досега ниту една од погодените компании официјално не потврди ништо, веќе има повеќе од јасни знаци дека нешто се случува. Сега само треба да почекаме сè да се врати во нормала, иако можеби работите не се толку едноставни и ќе видиме како неколку компании се многу погодени во нивниот вообичаен ден за ден.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.