Внатрешните тајни на iPhone X изложени

iPhone X двојна батерија

слика: iFixit

Како и со секој нов компјутер објавен од Apple, момците од iFixit сакаа да го расклопат и покажете ни ги најскриените тајни на новиот iPhone X. Нови паметен телефон Apple не е за разлика од ништо на што сме навикнале. Надвор, целиот екран е: 5,8 инчи за да биде точно и тип SuperRetina.

Првото нешто што многумина се прашуваа е како сè може да се смести во новиот iPhone X. Тоа е, Има иста големина на екранот како iPhone 8 Plus, но големината на шасијата е многу помала. И на сомнежите е одговорено со дисекција на терминалот.

База за место IPhone X

слика: iFixit

Се сеќаваме дека iFixit извршува ваков вид на акција за да знае колку е лесно да се поправи компјутерот. Во овој случај, со резултат од 0 до 10, iPhone X добива вкупно 6. Тоа е, сè уште е тешко да се поправи од конвенционален корисник. Сега, во операцијата, пронајдени се различни curубопитства за тоа како Apple се справил, така што сите компоненти се вклопуваат внатре.

Првиот, како е можно да имате помала шасија да има поголема батерија од iPhone 8 Plus? Добро користејќи две батерии во форма на 'L'. И, тоа е дека на хранењето на овој екран му треба голем капацитет. Од друга страна, матичната плоча е 35% поголема од нејзините браќа и сестри. Сепак, ова се става преклопен на половина И тоа е целосно преполно со компоненти; односно, Apple го вклучи максималниот број на компоненти во него и со удвојување, неговата големина е 70% од вкупната плоча на iPhone 8 Plus.

Конечно, можеби сте биле изненадени од распоредот на задната камера. Но, објаснувањето е дека на предната камера и треба повеќе простор од вообичаеното. Такво е што дури и слушалките мораше да се спуштат малку од вообичаената состојба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.