Пазете се од измамите на WhatsApp и даночната агенција

WhatsApp

Ние сме на почетокот на пријавата за данок на доход и ова е нешто многу слатко за оние кои сакаат да ги измамат корисниците претставувајќи се како даночна агенција во апликацијата WhatsApp. Ова е еден од овие напади наречен фишинг или кражба на идентитет, каде што хакерите сакаат да ги добијат нашите податоци од познатата апликација за пораки. Како прво, мора да разјасниме дека не мора да обрнуваме внимание на пораки од сомнително потекло, без разлика дали се во е-пошта, СМС или која било друга апликација за пораки, како што е WhatsApp, но Забележете дека Агенцијата за даноци нема да ни побара ништо од WhatsApp.

Очигледно тие ја користат оваа апликација за да добијат податоци од некои корисници кои може да западнат во стапицата на овие хакери. Од кога Панда безбедност Тие предупредуваат дека тоа се случува и затоа не обрнуваат внимание на овој вид пораки, со што станува јасно дека ова тело може да ни испрати известување преку СМС, но никогаш да не бара податоци или слично, едноставно прикажување информации на корисникот.

Во овој случај имаме дури и твит од сметката на Националната полиција каде што исто така нè предупредуваат на овој вид практика:

Затоа, бидете внимателни со ова и пред сè предупредувајте ги сите оние луѓе кои можат да бидат поранливи на овој вид измама. Значи, ако добиете WhatsApp или дури и текстуална порака во форма на СМС во која тие бараат информации за која било податоци за лична наплата или наплата, Тој се сомнева веднаш, бидејќи оваа организација ги има податоците на сите даночни обврзници и тие никогаш не бараат ваков тип на информации. Исто така, ако некоја порака стигне до вас, важно е да ги разгледате деталите, како што е самиот испраќач, логото на испраќачот, можните погрешни правописи или дури и боите на логото на Даночната агенција и да ги споредите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.