Водафон и Нокиа ќе распоредат 4G мрежа на Месечината

патување на Месечината

Се чини дека долго време Водафон Тој договор за соработка со кој имаат Nokia, компанија која, покрај тоа што продава мобилни уреди и е позната по ова, барем пред неколку години, е втора компанија ширум светот во секторот за комуникации. За потсетување, да ви кажам дека ова е случај по аквизицијата на Алкател-Лусент во 2015 година за околу 15.600 милијарди евра.

Токму благодарение на големата моќ што може да ја понуди соработка како што е таа меѓу Водафон и Нокиа, двете компании можат да си го дозволат одличното 'Луксузни„да ги покажат своите можности со проекти како оној што не спојува денес, во кој буквално и така го комуницираа, колку и да ви изгледа чудно, тие бараат опремување на Месечината со својата прва мрежа за поврзување 4G, мрежа за која е потврдено дека е целосно оперативна во 2019 година.


Водафон и Нокиа го најавуваат создавањето во 2019 година на првата 4G мрежа на Месечината

Едно од моите главни сомневања што се појавија лично, барем откако го прочитав насловот што го унапреди соопштението за јавноста, презентирано заеднички од Водафон и Нокиа, беше чувство за создавање 4G мрежа на Месечината. Се чини дека сè е затоа што е потребно создадете идеална поддршка за комуникациите што ќе ги спроведува мисијата ПТС-научници, кој планира да слета на Месечината користејќи приватен капитал во 2019 година.

Можеби во овој момент треба да истражуваме малку подлабоко и да застанеме на момент за да го потенцираме тоа оваа мисија ќе ја извршуваат повеќе приватни компании меѓу кои сакам да истакнам Audi и свој NokiaОттука, Водафон влезе како нејзин дел во областа на комуникациите. Токму благодарение на добрата насока и планирање што ја има оваа мисија, до денес, веќе се работи на создавање на нова ултра-компактна вселенска мрежа што може да дозволи потребен сообраќај на податоци од Земјата до Месечината и во спротивна насока.

Haveе почекаме детално да знаеме како е можно да се постави 4G мрежа на Месечината

Навлегувајќи во малку повеќе детали, како што е откриено, целата оваа работа е направена за да се осигури дека проектот Мисија на Месечината, вака е официјално крстено, бидете успешни. За ова, покрај новата 4G мрежа за Месечината, ќе биде потребно и поддршка Спејс Икс, кој ќе биде задолжен за лансирање ракета Сокол 9 од Кејп Канаверал во чиј ентериер ќе патуваат двајца ровери „Ауди лунар Кватро“ која ќе има базна станица сместена во Модулот за автономно слетување и навигација.

Како што веројатно размислувате, поминува потребата да се распореди 4G мрежа на Месечината овозможуваат роверите во Ауди да емитуваат HD видео во живо додека биле на нивната мисија за приближување до Аполо 17 на НАСА, возило кое не го користеле никој друг, освен Јуџин Чернан и Харисон Шмит, последните двајца астронаути кои имале можност да одат по површината на Месечината.

астронаут

Целта на оваа мисија е да се емитува видео стриминг отворено до Земјата

Иако има многу заинтересирани за технолошката позадина зад овој интересен проект, вистината е дека вклучените компании не сакаа да откријат многу технички детали. Дури и така, на пример и Водафон и Нокиа осигурија дека ќе ги сретнеме кога ќе се приближи моментот.

Засега, она што веќе е откриено е дека комуникацијата ќе биде можна благодарение на употребата на Фреквентен опсег од 1.800 MHz и дека преносот може да се гледа на глобално ниво со помош на длабока вселенска врска што ќе биде меѓусебно поврзана со серверот PTS научници во Берлин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.