Водафон и Хуавеи влегуваат во историјата со завршување на првиот 5G повик во светот

5G

Вчера Водафон y Huawei влезе во историјата со завршување на првиот 5G видео повик во светот користејќи го новиот Комерцијален стандард на НСА и опсег на спектар 3.7 GHz. Несомнено е пресвртница повеќе од интересна поради фактот што првиот повик од овој тип се прави низ целиот свет. За возврат, оваа пресвртница не прави ништо друго освен да ја демонстрира добрата хармонија што двете компании ја пренесуваат денес.

Можеби најинтересното нешто во врска со оваа демонстрација е токму вредностите на истиот повик, односно не само фактот дека е направена врска чија брзината е поголема од 2 Gbps со доцнење под 10 милисекундиНаместо тоа, можно е истовремено да се користи 4G мрежа што беше поврзана со 5G мрежа. Откако беше направен овој повик, се покажа дека е можно и обратно.

Пред неколку недели Qualcomm и Samsung го демонстрираа потенцијалот на 5G мрежите

Како детал, само да ти кажам дека ова не е прв пат да се изврши повик на 5G мрежа од пред само една недела Samsung y Квалком, во соработка со операторот КТ корпорација, тие успеаја да направат 5G NR тест со повеќе даватели, врска што беше врз основа на 15GPP Release 3 Нестандардно, односно врз основа на најблиската спецификација што постои до крајниот стандард.

Овој тест беше извршен во Сувон (Јужна Кореја) и беше можно да се работи со брзина од повеќе гигабити низводно и доцнење до 1 милисекунда. Негативниот дел од овој тест е дека бидејќи точно се користеше овој стандард, не беше можно да се изврши а двојна врска помеѓу 4G и 5G мрежи како што се случи овој пат на тестовите извршени од Водафон и Хуавеи.

Како што е откриено, во однос на технологијата неопходна за извршување на овој видео повик, Водафон и Хуавеи се потпреа на употребата на опрема од Радио пристапна мрежа, обезбедени од Huawei. За жал, овој нов стандард не се очекува да биде целосно интегриран и подготвен за употреба во мобилните системи до втор квартал од 2019 година.

Водафон презема нов чекор демонстрирајќи дека е можно да се поврзат мрежите 4G и 5G со новиот стандард на НСА

Како би можело да биде поинаку, имало многу водачи кои сакале да бидат присутни на ваков настан, пример Хозе Марија Ласале, сегашен државен секретар за информатичко општество и дигитална агенда, кој во следните изјави сакаше да им честита на спроведениот задоволителен тест и на Водафон и на Хуавеи, подоцна тој сакаше да му даде голема заслуга на проектот, кој беше спроведен за поврзување на градовите како што се Мадрид и Барселона и кои, според зборовите на самиот Хозе Марија Ласале, служеле надигитално збратимени градови како Мадрид и Барселона".

Од друга страна не наоѓаме ништо помалку од Антонио Коимбра, актуелен извршен директор на Водафон Шпанија, кој даде голем акцент на успешноста на тестот и како, без да сака да го наруши оној што го спроведоа Квалком и Самсунг при поврзување преку видео повик на САД и Јужна Кореја, неговиот тест беше многу покомплексно со неповрзување на обете страни на повикот до 5G мрежа. Во оваа изјава, извршниот директор на Водафон сакаше да разјасни дека НСА стандардот што го користи неговата компанија е 'составен дел на производот„да се пласира во иднина, а не“мини развој„ниту еден“демо конзервирано".

По пат на појаснување за употребата што ќе и се даде на 5G во Шпанија, тоа го објави самиот Антонио Коимбра стандардот НСА што го користи вашата компанија ќе има комерцијално распоредување што нема да го има самостојниот користен од Самсунг и Квалком бидејќи НСА ќе биде таа што универзално ќе ја усвојат сите оператори во не толку далечна иднина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.