Водич за поврзан дом: Најдобри додатоци

Осветлувањето е камен-темелник на поврзаниот дом и почетна точка за повеќето корисници, сепак, паметниот дом оди многу подалеку, има безброј производи, да, како што напредувате во овој мал свет Станува сè покомплексно да ги инсталирате овие производи и да ги натерате да работат правилно. Ви го донесуваме последниот, но не и најважниот дел од Поврзан домашен водич што ги создадовме за вас во гаџетот Актуалидад. Денес ќе разговараме за најдобрите додатоци за да имаме вистински паметен дом, многу од овие производи за кои можеби не сте ни знаеле.

Претходни верзии на Поврзаниот домашен водич:

Поврзана статија:
Водач за поврзан дом: Како да ги поставите вашите светла

Паметни прекинувачи

Започнуваме со производ за кој ретко се зборува, ова го знаат професионални инсталатери, но помалку обичните корисници. Имаме целосно поврзани и компатибилни механички прекинувачи, како оние што ги анализиравме овде, како и серија WiFi адаптери кои скриени зад wallидот ни овозможуваат да управуваме со енергијата што поминува низ нив.

Овие паметни прекинувачи можат да направат сè што контролираме со традиционален механички прекинувач, како светла, моторни ролетни, системи за вентилација и многу повеќе. Тоа е најевтината алтернатива на паметните светилки бидејќи тие не треба да се заменуваат долгорочно, да, тие бараат поголема инсталација и познавање на електрична енергија.

Паметни приклучоци

Сокетите се брза и лесна алтернатива на паметните прекинувачи. Овие приклучоци имаат едноставен дизајн и бараат мала конфигурација. Постојат многу брендови, ние на пример го тестиравме овој производ од брендовите Tecken и SPC. Тие се многу ефтина алтернатива и ни овозможуваат да управуваме со секој апарат поврзан на штекерот да го вклучи и исклучи по своја волја.

Тие имаат тенденција да имаат ограничувања со оние производи што имаат контроли или не се вклучуваат и исклучуваат автоматски (т.е. имаат стенд-бај), сепак, тие нудат добри резултати со електрични бојлери и слични производи. Тие ни овозможуваат да креираме рутини, да го програмираме тековниот влез, па дури и да ја контролираме потрошувачката на електрична енергија.

Паметен звук

Што се однесува до звукот, во „Ажуелидад гаџет“ имате безброј прегледи на производи од сите видови што нудат интересни мултимедијални одлики и квалитетни резултати. Важно е да разгледаме со колку виртуелни асистенти се компатибилни пред да ги купите. Имаме многу алтернативи по различни цени, од евтиниот опсег Energy Sistem до поцелосниот звук на Sonos.

Ние секогаш мора да ја проверуваме компатибилноста со Spotify Connect или нашата омилена услуга за стриминг музика, како и можност за нивно додавање во уреди со повеќе простории или преку Amazon Alexa или преку интегрирани системи како AirPlay 2, за да можеме да ги прошириме производите малку по малку и да создадеме музички систем дома, лесен за инсталирање.

BroadLink: Контролирајте ги вашите уреди со далечинско

„BroadLink“ се уреди кои имаат инфрацрвен емитер / приемник, во основа го имитираат работењето на традиционалниот далечински управувач и ова има многу предности. Со еден од овие мали уреди ќе можеме да управуваме со нашиот телевизор, климатизација, греење при мозочен удар. или кој било уред што има далечински управувач и е во рамките на опсегот на BroadLink.

Важно е тоа Кога ќе го купиме, ќе провериме дека има протокол што му го дава своето име, така што имаме важна база на податоци и се грижиме дека е вклучена контролата на нашиот уред и на тој начин можеме да управуваме со тоа. Овие производи обично чинат помеѓу 15 и 30 евра во зависност од капацитетите, работното растојание и големината на уредот, јас лично препорачувам еден што е можно помал.

Паметни термостати

Паметниот термостат ви дава неверојатна независност, но сепак ова е чекор подалеку од поврзаниот дом. Овие термостати што се поврзани со грејачи или котел бараат инсталација, затоа препорачувам да се обложувате на овластен инсталатер и со тоа избегнуваме каква било несреќа.

Најпознатите брендови на овој вид на производи се Елгато, Ханивел и Елаго за да дадам неколку примери. Тие се скапи производи, но имајќи предвид дека благодарение на нивните термометри ќе можеме со голема прецизност да управуваме со потрошувачката на котелот, скоро сигурно ќе најдеме заштеда на краток рок во сметката за комунални услуги и затоа ќе вреди. Така можеме да управуваме кога ќе се вклучи, лесно да го програмираме климатизацијата и да му наредиме на вашиот виртуелен асистент да го постави вашиот дом на посакуваната температура.

Паметни ролетни и нијанси

Започнуваме со паметни ролетни, иако има многу производи на пазарот уште еднаш за овој чекор на паметниот дом, препорачуваме да се одлучите за препорачан инсталатер. Меѓу другото, паметните ролетни ќе бараат напојување, инсталација на мотор, па дури и mидарија, затоа не го препорачувам за „аматери“. Меѓутоа, ако размислувате за тоа, најдобрата опција е несомнено професионалец.

Од друга страна, Икеа ни нуди ефтина алтернатива, без инсталација и пред сè интелигентна, за нејзиниот опсег на паметни ролетни и завеси не е потребно напојување затоа што работат со батерија, Тие се компатибилни со Zigbee протоколот од неговиот опсег Традфри и се прилагодува на многу големини и варијанти на бои, затоа препорачувам ако не сакате да ја комплицирате инсталацијата на овој вид производи, да се обложувате директно на опсегот Кадриj од ИКЕА заради едноставност и пред се колку е лесен пристапот до овие производи во нашиот најблизок центар.

Паметни правосмукалки

Роботските правосмукалки станаа дел од неверојатен број на домови во последниве години, недостатокот на време за чистење и мрзеливоста на чистењето бргу ги популаризираа. Но, можеби нешто што не сте го зеле предвид кога го купивте роботот е дали вклучува или не компатибилност со виртуелни асистенти, испробавме многу од овие од различни опсези.

Препорачуваме доколку размислувате да набавите робот правосмукалка, да земете во предвид дали има или не виртуелна компатибилност со асистентот додека му кажувате: Алекса, вклучи го вакуумот и да видиме како таа роботска верзија на батлер почнува да мете е непроценливо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.