Водач за поврзан дом: Избор на паметно осветлување

Во Актуалидад Гаџет имаме бројни прегледи на производи насочени кон правење на вашиот дом попаметно место, осветлување, приклучоци, звук, виртуелни асистенти, вакуумски роботи ... Имаме сè што можете да замислите, и затоа имавме идеја за да бидете во можност да направите водич Дефинитивен со сите потребни чекори и препораки за претворање на вашата куќа во поврзан дом во кој можете да го искористите најголемиот дел од времето и сите карактеристики што ви ги нудат овие функционалности. Ви го донесовме првото издание на „Поврзаниот домашен водич“ во кое ќе разговараме за паметно осветлување, сè што треба да знаете пред да купите производ, неговите сорти и како да ги користите.

Видови на паметно осветлување

Оние за кои е потребен мост за поврзување

Ова се сијалиците што обично работа од РФ, тоа е, сијалицата нема WiFi на својот хардвер, наместо тоа има споен мост кој е одговорен за доминација на сите сијалици. Повеќето од нив имаат Зигби протокол, односно се универзални. Пример се сијалиците на IKEA и сијалиците Philips Que кои се компатибилни едни со други. Некои од овие светилки имаат и повеќе одлики како Bluetooth внатре. Една од нивните предности е тоа што тие работат дури и без интернет-врска и се понезависни. Овие се најпрепорачани доколку сакате да го прилагодите целиот дом на паметното осветлување.

Echo Dot + 2 светилки на Philips Hue

Самостојни светилки за WiFi

Овој тип светилки иако можат да се групираат според апликации, се целосно зависни од интернет-врската, иако тие често имаат Bluetooth исто така и за неговото ракување. Овие светилки генерално се малку поскапи, иако обезбедуваат голема независност ако имаме намера да ги користиме како амбиентално светло или едноставно сакаме да ги направиме без мостот за поврзување.

Видови производи за паметно осветлување

Иако има скоро бесконечни производи, ајде да се фокусираме на основите, неговите предности и недостатоци.

Стандардни приклучни светилки

Ова е една од најстандардизираните идеи, ги имаме и од типот Zigbee и од типот WiFi и од многу брендови како Xiaomi, Philips, Lifx ... итн. Препорачуваме да ги разгледате нашите прегледи за некои од овие светилки од сите видови. Предноста на овој вид светилки е тоа што не треба да ја менувате инсталацијата или светилките, односно најбрзата и најлесната работа. Од друга страна, овие светилки се често скапи кога ќе се споредат со другите производи во секторот и ние треба да ги земеме предвид факторите како што е осветленоста, што е споменато со правописот "XXX lm" или лумените.

ЛЕД ленти и амбиентално осветлување

Ние наоѓаме многу видови на амбиентално осветлување кај овие типови производи и тоа е токму онаму каде што обично започнуваат корисниците. Постојат добри идеи како поставување ЛЕД ленти на интересни локации. Овие ЛЕД ленти обично ви овозможуваат да ги прилагодите интензитетот, бојата и другите многу интересни карактеристики. Покрај ЛЕД-лентите, имаме и мали сијалици кои имаат RGB осветлување на пример за помошни ламби, па дури и панели од брендови како што е Nanoleaf кои овозможуваат интересна врска помеѓу декорацијата и осветлувањето.

Паметни светилки

Ја имаме и најскапата верзија на располагање, иако обично е онаа што нуди најдобар квалитет на дизајнот, паметни ламби. Имаме од тавански светилки до ЛЕД тавански светла, па дури и некој вид канцелариско осветлување, во овој дел имаме добра палета на интересни производи и е најдобро. Овој тип на паметни светилки се особено препорачани за работни маси или ноќни маси, каде што ќе ја придружуваат декорацијата без да зафаќаат преголем простор, тие се поинтересни. Иако имаме и паметни ламби со Zigbee протокол како што е Hue од Philips, полесно е да ги најдеме преку WiFi како оние од Xiaomi.

Паметни додатоци за светло

Многу е важно да ја нагласиме целта и постојаната корисност што ќе ги дадеме на нашето интелигентно осветлување, затоа мора да ги земеме предвид овие фактори:

 • Дека сијалиците или уредите што ги инсталираме се компатибилни едни со други.
 • Дека тие имаат софтверска поддршка или бренд што обезбедува ажурирања за да се обезбеди мрежна безбедност.
 • Дека имаме уреди кои имаат додатоци како копчиња, различни комплети за продолжување или што и да можеме да си замислиме.
 • Бидете сигурни дека ни се допаѓа апликацијата за управување осветлување компатибилно со уредите што сакаме да ги инсталираме.

Земајќи го предвид сето ова, имаме многу брендови за избор, ние ви ги кажуваме нашите препораки:

 • Зигби осветлување: Во овој дел, групата „Филипс Хју“ е неспоредлива, најпаметна опција ако сакаме комплетно да ја опремиме целата куќа бидејќи нејзината примена е добра, компатибилноста е апсолутна со огромен број брендови и протоколи и има важна поддршка. Покрај тоа, тие се компатибилни и може да се продолжат со комплетот IKEA, така што комбинацијата и на едната и на другата е многу добра за вредност.
 • Осветлување за WiFi: Овој тип на сијалици е онаму каде што ќе најдеме поголема разновидност, сепак, тој е многу фокусиран кога станува збор за ограничување со амбиентално осветлување или можност за избор на осветлување на неколку простории. Тоа е најдобра опција ако сакате само да осветлите одредена област или не сакате да се одлучите за алтернативи што имаат „мостови за поврзување“ како што се случува со протоколот Зигби.

Јасно е дека за нас е лесно да се определиме за почеток на интелигентно осветлување, Но, се надеваме дека со наша помош во овој прв водич ќе можете да знаете какви се разликите помеѓу некои видови интелигентно осветлување и други и пред сè ќе можете да изберете уред кој најдобро одговара на вашите потреби. Препорачуваме да го погледнете видеото што го води овој водич затоа што решаваме многу сомнежи на практичен начин и да бидете во тек со веб-страницата на Гаџет Актуалидад, затоа што ќе ви донесеме повеќе упатства за тоа како да ги конфигурирате и одржувате вашите паметни осветлување совршено со едноставни чекори. Бидете предупредени, паметното осветлување и поврзаниот дом создаваат зависност и може да завршите со купување на сè повеќе производи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Gabriel dijo

  Тие го изоставија она што го сметам за најекономичен долгорочен начин на паметно осветлување, а тоа е со ставање паметни прекинувачи со wifi.

  1.    Мигел Хернандез dijo

   Здраво Габриел.

   Вие сте апсолутно во право, WiFi прекинувачите се најдобри, но тие имаат многу проблеми во некои инсталации (особено старите). Сепак, нема да ги изоставиме, ќе зборуваме за нив како „додатоци“ во друг дел од упатството, бидејќи тие се повеќе електронски отколку производи за осветлување, иако се поврзани. Останете со нас. Прегратка.