Водич ASO: Позиционирање на апликациите во продавницата за апликации

како 2

Во многу прилики се прашуваме како да ги натераме нашите статии на нашите блогови да се појавуваат прво на Google и, понекогаш, дури и не знаеме како да одговориме, бидејќи тие зависат од многу фактори. Всушност, обидот да се откријат фактурите што го сочинуваат рангирањето на Google и обидот да управувате со нив за ваша сопствена корист е една од главните задачи на SEO (оптимизација на пребарувач) иако не е единствената, бидејќи со најновите промени од Google Panda и играта со Пингвин малку се менува, А, апликациите на Google Play Store или App Store?

За апликации не постои SEO, но постои различен протокол наречен ASO (оптимизација на продавницата за апликации). АСО е позиционирање на нашите апликации во продавницата за апликации, така што тие прво ќе се појават веднаш штом некој ја бара нашата апликација. На пример: замислете дека имаме апликација Blumex во Play Store и барам „технологија“. Што треба да направам за апликацијата Blumex да излезе прва? Користете го ASO добро.

исто така

Важноста на ASO за апликациите

Како што реков, ASO (Оптимизација на продавницата за апликации) може да се дефинира како «SEO на апликациите« И како такво, од голема важност е апликациите да имаат повеќе преземања. Според статистика (што ја гледате на врвот) од Аптентивен ни покажува дека начинот да најдеме побројни апликации е преку „пребарувачот“ на продавницата за апликации.

Ако не го искористиме позиционирањето на нашата апликација во пребарувачите во продавниците за апликации, таа нема да се појави прво и со тоа нема да натераме некој да ја забележи нашата апликација и затоа да преземе друга (конкуренција).

Во блогирањето, времето се троши во позиционирање на статии, така што тие ќе се појавуваат порано во Google, но сепак, работата може да биде ништовна и неважечка ако не се вклучат премногу во акцијата. Ова се случи со апликациите, програмерите не трошат премногу време на ASO на нивната апликација и затоа, луѓето не ја забележуваат нивната апликација. Значи, веќе знаеме дека за нашата апликација да се искачи на рангирањето и да се појави прво во пребарувањата, ние мора да го користиме ASO што ни го нудат продавниците за апликации. Аделанте!

како 6

Важната работа за АСО: основни фактори

Како и во блогирањето за оптимизација, во АСО има и простори што треба да се пополнат за да се позиционира нашата апликација, и, овие полиња и она што сте го напишале во нив, ќе ја направат нашата апликација да се појавува порано во пребарувачите и, ќе имаме повеќе преземања (и поволности). Овие се основните фактори за ASO од нашата апликација:

 • Наслов или Наслов: Тоа е клучен збор на нашата апликација, што ќе направи пребарувањата да бидат големи и да ја преземете нашата апликација повеќе. Ајде да размислиме што сакаме да биде нашиот Наслов. Можеме да го смениме насловот онолку пати колку што сакаме без ажурирање (исто како и следната точка), но бидете внимателни! Да не се менуваме премногу пати или ИСН ќе се расипе. Добро фокусирајте се на тоа што значи апликацијата што ја позиционирате и, она што мислите дека луѓето би го барале во пребарувачот за да ја пронајдат вашата апликација.
 • Клучни зборови или клучни зборови: Овој фактор е многу важен. Пред да го завршиме, ние мора да ги следиме клучните зборови во целата продавница за апликации за да видиме кои се најбарани од корисниците и да ја фокусираме вашата апликација на клучните зборови што се поврзани со вашата апликација. Во нашиот случај, апликацијата Blumex може да стави клучни зборови како што се: „технологија“, „новости“, „софтвер“, „оперативни системи“ ... Бидејќи зборуваме за технологија воопшто. Можеме да го смениме ова поле кога сакаме без да генерираме ажурирање.

како 4

Што гледаат луѓето: Ајде да видиме колку преземања и starsвезди има?

Не кажувај дека никогаш не си го направил ова. Барате апликација и, кога ќе пронајдете некоја што се чини дека создава добар впечаток, ќе видите колку starsвезди (рејтинг) има и ќе ги прочитате коментарите што ги напишале корисниците што ја преземале апликацијата. Од друга страна, ние исто така го разгледуваме број на преземања на апликацијата пред да ја преземе. Иако изгледаат глупаво, ова се споредни полиња на АСО:

 • Број на преземања: Бројот на преземања на нашата апликација ќе ги позиционира рангирањата (Топ 25, по делови ...) што ќе ги натера луѓето да ги забележат нашите, а не оној под нас. Јасно е дека, ако немаме преземања, нема да имаме престиж и нема да се појавиме во пребарувачите. Значи, мора да контактираме со големи блогови кои нудат информации и промотивни кодови, да креираме реклами на Фејсбук, Твитер ...
 • Stвезди и критики: Веднаш под бројот на преземања се наоѓаат рејтингот на корисникот. Тие се важни затоа што ако многу луѓе велат дека апликацијата е добра, тие ќе ја преземат и тестираат, но ако не, ќе престанат да ја инсталираат. Па еве важно е квалитетот на апликацијата.

Овие две полиња можат да се ажурираат само ако создадеме ажурирање на апликацијата. Затоа е важно да се следи продавницата.

како 5

Квалитетот на апликацијата е најважен

Зборуваме за позиционирање на апликацијата со системот ASO, но јасно е дека Ние мора да имаме конкурентна апликација за да му понудиме на корисникот максимална употребливост и квалитет. Ако немаме лошо квалитетна апликација, ќе постигнеме добар рејтинг и затоа помалку starsвезди, корисниците ќе го погледнат квалитетот на прегледите и кога ќе видат дека се лоши, нема да ги преземат, тогаш ќе го намалат бројот на преземања. Ова е паралелен процес на она што се случува во Google и позиционирање на мрежите; вредностите на пребарувачот (и сè повеќе и повеќе) квалитетот на содржината како главен фактор на позиционирање ... затоа се вели дека Содржината е крал.

Што беше кажано, многу е важно апликацијата да биде иновативна, креативна и квалитетна.

како 3

Инвестиравме во АСО и постигнавме позиционирање

Како што рековме, Оптимизацијата на продавницата на апликации (ASO) е многу важна за позиционирање на пребарувачот во продавницата за апликации. Затоа е многу важно да се фокусирате и да потрошите време на добивање на добар наслов, добри клучни зборови и чекање на поволни прегледи и преземања. Ако го направивме сето ова добро, само треба да почекаме да пристигнат придобивките и преземањата.

Совети за правилно функционирање на вашиот ASO:

 • Наслов: Поминете време гледајќи ги насловите на апликациите што се натпреваруваат со вашите и пронајдете го насловот кој е совршен за вашата апликација.
 • Клучни зборови: Следете ја продавницата за апликации и креирајте клучни зборови што не прават ништо друго освен да ги пребарувате во продавницата. Колку повеќе тие се однесуваат на вашата апликација, толку повеќе преземања или пребарувања ќе имате.
 • Преземања: Рекламирајте ја апликацијата на големи блогови, креирајте рекламирање дури и ако треба да потрошите малку пари, користете социјални мрежи: Твитер, Фејсбук, Youtube ...
 • Оценки и прегледи: Само почекајте луѓето да ја оценат вашата содржина на задоволително ниво.

Повеќе информации - Google објавува нови правила за оптимизација


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.