AquaWeb, нов начин да добиете вода базирана на природата

добивање вода од околината, нова технологија за ставање крај на сушата

Еден од најголемите проблеми што се чини дека го има општеството денес лежи токму во неговиот раст и во тоа како можеме да го постигнеме тоа секоја од нејзините индивидуи ги покрива своите основни потреби. Ако го оставиме настрана начинот на кој ќе храниме многу милиони луѓе во не толку далечна иднина, вистината е дека, пред да се занимаваме со ова прашање, мора да размислиме како добијте вода за пиење во големи количини на многу почист и побезбеден начин за сите.

Имајќи го ова на ум, денес сакам да разговарам со вас за АкваВеб, нов систем кој е дизајниран од тим експерти од NexLoop и дека ќе се користи за да се добие вода на многу поприроден начин, односно ќе се користи за задржување на дождовната вода, па дури и влажноста на воздухот присутна во животната средина за подоцна да може да се управува со неа во третманот и генерирањето на оние познати урбани земјоделски култури кои толку често „модата“ се чини дека ги има во сите големи градови на светот.

AquaWeb, од nexloop задржува вода од амбиентална влажност

AquaWeb е проект создаден и финансиран од компанијата NexLoop

Лично, морам да признаам дека ваков проект го привлече вниманието бидејќи јас сум цврсто од типот на човек кој смета дека проекти како AquaWeb се ​​она што ни треба како општество да продолжи да расте на многу поодржлив начин. Можеби се чини дека за оваа цел има многу полиња на кои итно им е потребна промена, иако треба да започнеме со нешто и, никогаш не знаете дали технологијата како оваа презентирана во овој проект може да служи на друг вид на намени.

Што се однесува до самиот проект, пред да продолжите, кажете ви дека неговите креатори се наградени со наградата Зрак на надеж 2017 година благодарение на фактот што тоа, или барем така го најавуваат луѓето одговорни за проектот, е инспириран од начинот на кој природата успева да задржи свежа вода, конкретно во тоа како различни живи суштества вршат ваков вид на работа, како што се пчели, габи, растенија, па дури и пајаци.

ја имитира природата за да добие вода

AquaWeb е инспириран од начинот на кој живите суштества собираат, складираат и транспортираат вода

Идејата што ја имаа во NexLoop беше да разгледаат внимателно како одредени суштества присутни во природата беа во можност да добијат свежа вода на едноставен начин. Првото нешто на што решија да ја фокусираат својата студија беше начинот на кој пајаците ткаат мрежа да ја апсорбира водата од магла. Откако го повторија овој чекор, тие се фокусираа на дизајнирање систем способен да ја складира целата оваа вода на масивен начин, во кој момент тие беа инспирирани од тоа како одредени растенија, како на пр. земјата анемона, тие можат да одолеат на суши.

Откако беше можно да се знае како да се фати вода и да се складира во големи количини, време беше да се размисли како ефикасно да се дистрибуира и за ова тимот одлучи да биде инспириран од начинот на кој микоризални габи тие се способни за транспорт на вода и хранливи материи до сите видови во близина на нивната локација на кои им се потребни.

За да се заврши и да се даде форма, на AquaWeb, време е да се обезбеди проект со солидна структура, во кој момент се бараа и предложија голем број можни решенија, иако едногласно, целиот тим конечно реши да се реши за решение сличен по концепт и структура како тоа пчели Тие создаваат свои саќе, како резултат на ефикасноста на овие шестоаголни форми, како и што се модуларен дизајн.

Благодарение на соединувањето на сите овие архитектури, веќе присутни во природата, постигнато е дека AquaWeb може да биде а остварливо решение за големиот проблем што го имаат практично сите наши градови денес во врска со користењето и трошењето на енергијата, особено ако се земе предвид она што го велат неколку објавени студии дека до 2050 година населението на Земјата ќе биде 9.000 милиони луѓе, од кои 7 од 10 ќе живеат во урбани области.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)