Војна против микроплаќања во видео игри, ќе влијае на етикетата на возраста

Микроплаќањата станаа фактор што треба да се земе предвид кога се играат игри, дури и во конзоли за игри, каде се чинеше дека тие никогаш нема да пристигнат, тие се сè поприсутни и малку компании се спротивставуваат. Во Соединетите Американски Држави е јасно дека овој фактор мора да почне да се регулира, сега тие ќе ги обележат овие видео игри и тоа ќе влијае на минималната препорачана возраст.

Првиот чекор во земја каде веќе е коментирано повеќе од една прилика, дури и од високи политички функционери, дека овој вид на трансакција промовира лоши навики кај најмалите од секоја куќа.

ЕСБР е систем задолжен за каталогизација и класифицирање на содржината на видеоигри и забавни производи во Соединетите Американски Држави и започна да го зема предвид овој важен фактор при етикетирање на видео игри. И дали е тоа микроплаќањата можат значително да го променат начинот на игра, и може да ги направи игрите непривлечни на одредени возрасти. И во кутиите со видео игрите и во чиповите на видео игрите тие ќе ја користат оваа етикета што го разликува начинот на кој компаниите сакаат да се намалат малку повеќе дури и откако ќе ја продадат играта.

Оваа етикета, исто така, значително ќе влијае на минималната препорачана возраст за наведената видео игра, па затоа не би биле изненадени да видиме препорачани минимум 13 години дури и за фудбалски натпревар како ФИФА, каде микроплаќањата во системот на Ultimate Team се јасен протагонист. Како и да е, ЕСБР, исто така, ќе отвори портал каде ќе може да погледнете во списокот на игри што вклучуваат микроплаќања и да ги информирате родителите за нивното работење. Се надеваме дека ова помага да се ограничи употребата на овие карактеристики и да се стабилизира светот на игри.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)