Рудар за криптовалути го попречува барањето вонземски живот

Во текот на 2017 година, успеавме да провериме како криптовалутите, како што се Биткоин, Етер и други, значително ја зголемија својата вредност, да надмине 19.000 XNUMX УСД во случај на Биткоин. За да можеме да ископаме криптовалути, потребна ни е моќна опрема поддржана од еден или повеќе графички процесори (бидејќи е полесно да се монтираат неколку графички процесори паралелно од неколку процесори).

Комбинацијата на процесорот (процесорот) заедно со графичката (графичкиот процесор) ги прави перформансите повисоки и затоа, шансите за добивање криптовалути се поголеми. Ова е главната причина за недостаток на моќни графички процесори на пазарот и неколку кои пристигнуваат, тоа го прави по забрана цена. Ова е местото каде што наидуваме на проблемот со крипто-валути и вонземјани.

Се фокусира потрагата по вонземски интелигенција, попозната како SETi потрага по вонземски живот преку анализа на електромагнетни сигнали, испраќање пораки кои чекаат некој да добие одговор и анализа на сликите добиени од големите телескопи што ги има низ целиот свет. Иако до ден денес тие сè уште не пронајдоа никаков знак што укажува на постоење на интелигентен вонземски живот во вселената, тие не ја изгубија надежта и покрај тоа што се обидоа повеќе од 40 години.

Но, според Би-Би-Си, СЕТИ сака да го прошири бројот на лаборатории задолжени за анализирајте ги сите сигнали и слики што ги добиваат од вселената и за ова, им требаат најмоќните графички процесори на пазарот, но поради порастот на криптовалутите оваа задача стана невозможна мисија. Со цел да се обработи големата количина на податоци што ги добиваат, им треба многу енергија, моќ што можете да ја добиете на ист начин како рударите за крипто-валута, како што споменав погоре.

Bitcoin

На некои истражувачки центри СЕТИ, како што е Беркли, им требаат повеќе од сто графички процесори да може да ги обработи сите тие информации што е можно поскоро. Како што изјави д-р Вертимер, главен истражител во седиштето на СЕТИ во Беркли

На SETI сакаме да видиме што е можно повеќе канали на фреквенции бидејќи не знаеме каква фреквенција можат да пренесуваат и треба да бараме секаков вид сигнали, и AM и FM.

Беркли тврди дека тие имаат пари, но и покрај тоа што имаат директен контакт со производителитеТие не беа во можност да ги зафатат. Nvidia и AMD велат дека работат многу напорно за да ја исполнат постојано растечката побарувачка за графички процесори, побарувачка што започна да се покажува во приходите на овие големи производители, кои велат дека порастот на криптовалутите им носи некои приходи што не ги очекувале .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Раул Авилс dijo

    Интересна статија !!

<--seedtag -->