Во AEDE тие не се загрижени за затворањето на Google News

google-sede002

Знам дека ние долго време посветувавме простор на Винагре Асесино - можеби премногу - на сапуницата што се развива помеѓу Гугл и АЕДЕ, но тоа е ситуацијата е тотално и апсолутно заблудувачка. Тие не само што го добија тоа Google News е затворен -прво нешто наутро исчезнувањето на агрегаторот веќе беше ефективно-, но подоцна протестираа за затворањето што тие самите го предизвикаа.

Сега не само што се одржува тонот на лудило што ја опкружува оваа ситуација, туку станува сè побизарен тон. Откако протестиравме како што рековме претходно, сега директорот на AEDE, Хозе Габриел Гонзалес - чие знаење за оптимизација мора да биде огромно и мора да гледа работи што повеќето од нас не ги гледаат - вели дека е убеден дека затворањето на Google News воопшто нема да влијае на медиумите на AEDE.

Според Гонзалез, Google не би сакал да седне и да преговара за цени со различните соработници на AEDE во врска со наплатата на надоместок:

Изненадени сме што сега кога се отвори период на преговори за стапките, тие не седнаа да разговараат со нас и да ја затворат платформата на Google News.

Како што веќе коментиравме во други прилики, во рамките на AEDE се групирани некои од најпознатите весници во земјата, национално и регионално, па дури и аудиовизуелни групи како што е Атресмедија. И, како што е логично да се размислува, исклучиво дигиталните медиуми во целост биле против оваа мерка. И во однос на протестот што властите го покренаа за затворањето на агрегаторот, тие продолжуваат да покажуваат дека не разбрале ништо со вакви изјави:

Тоа е деловна одлука што ја почитуваме затоа што Google е суверен во одлучувањето што да прави со вашата компанија. Сепак, изненадени сме од затворањето.

И што очекуваа? Основното прашање, како што веќе рековме во други написи на овој блог, е тоа што Google News не генерира пари бидејќи е веб-страница без реклами. Но, сепак, Гонзалес инсистира на тоа дека Гугл профитирал на негова сметка:

Тоа е одлична компанија со која постигнавме неколку договори, но има работи со кои не се согласуваме. Една од нив е што токму тие фаќаат вести од нас и дека со тоа прават агрегатор, бидејќи иако велат дека немаат директен профит, тоа го имаат индиректно.

Првите што ја затворија вратата беа AEDE, а не Google

Ако има некој што покажал дека не се заинтересирани за преговори меѓу двете страни не беше Гугл, туку АЕДЕ. Тие сакаа наплатата на такса да биде „неотуѓиво право“ поради, според нив, наводната „нееднаквост меѓу страните во преговорите“. Гонзалез вели дека ако не инсистирале на таа точка, ќе се случеше истото што во Германија и Google можеше наметнете ги вашите услови над оние на уредниците.

Не задоволен со криминализирање и нешто помалку од обвинување на компанијата за трагачот дека е оска на самото зло, директорот на AEDE рече дека «падот на публиката нема да биде многу забележлив«, Како што рековме на почетокот на статијата. Зошто си толку сигурен? Можете сами да видите:

Отпрвин, да, ќе има пад, но подоцна тој ќе се опорави и ќе имаме повеќе посети затоа што корисниците ќе имаат пристап директно до медиумите.

Тешко е да се сподели ова гледиште кога од минута нула Google News генерираше голем процент од сообраќајот на соработниците на AEDE, а да не спомнувам дека алтернативните публикации на целиот Интернет беа од корист. Падот за кој зборува Гонзалез веројатно нема да се опорави, со кој би морале да го сменат експресниот закон управуван од мислење дека Гугл ги ограбува.

Ова е размислување што се одржува во традиционалните медиуми на Интернет откако избувна скандалот „Напстер“ во 1999 година. Поминаа петнаесет години од тоа, и никој не разбра апсолутно ништо. И полесно е да се криминализира она што е тешко да се разбере отколку, директно, да се обидеме да научиме малку за платформата што се третира како непријател.

Сапуницата ветува дека ќе се издолжи за уште неколку поглавја и ако AEDE заврши со повлекување, ќе се обидеме да ви кажеме први. Во меѓувреме, Интернетот во Шпанија продолжува да живее во време на глупости и не е разбирливо штом еднаш стори сé што е можно за да влезете во Мрежата на мрежи, направете сè што е во ваша моќ да излезете од неа.

Fuente: Спутник вести


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.