Ние детално го разгледуваме новиот Samsung Galaxy S20 5G

Неодамна Самсунг го лансираше тројниот опсег Galaxy S20, го имавме новиот Galaxy S20 5G, Galaxy S20 Pro и Galaxy S20 Ultra. Ова се терминалите со кои Самсунг сака да продолжи да биде една од главните алтернативи на пазарот за паметни телефони со висока цена на Андроид. Овој пат го добивме Galaxy S20 5G и го тестиравме за да можете длабоко да ги знаете сите детали на овој компактен терминал со извонреден дизајн. Останете со нас и откријте ја длабинската анализа на новиот Samsung Galaxy S20 5G и сè што е можно да понуди, покрај тоа, ја тестиравме и неговата тројна камера.

Дизајн и материјали: збор на Samsung

Имаме терминал што е интересна промена од претходниот модел. Како што можеби сте виделе, тоа е малку помалку широко и повисоко, односно екранот сега е ултра широк со сооднос 20: 9 и од моја точка е интересен успех. Затоа, ни остануваат мерките од 151,7 x 69,1 x 7,9 mm.

 • Големина: 151,7 69,1 x x 7,9mm
 • тежина: 163 грамови
 • Заштитник на екранот вклучен во уредот

Тежината и ергономијата имаат многу врска тука, каде што Самсунг докажа дека заврши добра работа. Т.Имаме 163 грама кои се чувствуваат лесни, особено благодарение на двојната кривина (заден и заден). Како што се очекуваше, имаме полиран метал за рабовите, сите копчиња од десната страна и единствена USB-C порта на задната страна, конечно ни недостасува 3,5 милиметарски Jackек.

Табела со податоци за серии Galaxy S20

GALAXY S20 GALAXY S20 PRO GALAXY S20 ULTRA
ЕКРАН 3.200-инчен динамички 1.440 Hz AMOLED QHD + (6.2 x 120 пиксели) 3.200-инчен динамички 1.440 Hz AMOLED QHD + (6.7 x 120 пиксели) 3.200-инчен динамички 1.440 Hz AMOLED QHD + (6.9 x 120 пиксели)
ПРОЦЕСОР Exynos 990 или Snapdragon 865 Exynos 990 или Snapdragon 865 Exynos 990 или Snapdragon 865
RAM меморија 8/12 GB LPDDR5 8/12 GB LPDDR5 12/16 GB LPDDR5
ВНАТРЕШНА Складирање 128 GB UFS 3.0 128 / 512 GB UFS 3.0 128 / 512 GB UFS 3.0
ЗАДНА КАМЕРА Главно 12 MP Главно + 64 MP Telephoto + 12 MP широк агол Главно 12 MP Главно + 64 MP Телефото + 12 MP широк агол + TOF сензор Главен 108 MP + телефото 48 MP + широк агол 12 MP + сензор TOF
ПРЕДЕН КАМЕРА 10 MP (f / 2.2) 10 MP (f / 2.2) 40 пратеник
ОПЕРАЦИОНЕН СИСТЕМ Андроид 10 со One UI 2.0 Андроид 10 со One UI 2.0 Андроид 10 со One UI 2.0
БАТЕРИЈА 4.000 mAh компатибилно со брзо и безжично полнење 4.500 mAh компатибилно со брзо и безжично полнење 5.000 mAh компатибилно со брзо и безжично полнење
ПОВРЗАЕ 5G Bluetooth 5.0. Wi-Fi 6. USB-C 5G Bluetooth 5.0. Wi-Fi 6. USB-C 5G Bluetooth 5.0. Wi-Fi 6. USB-C
ВЕДЕРПРОУФ IP68 IP68 IP68
КУПИ Samsung Galaxy S20

Енергија и поврзаност: Ништо не ни недостасува

На техничко ниво го имаме Exynos 990 произведен од Samsung за 7nm што теоретски нуди мала потрошувачка на енергија. Ве придружуваме во тестираната единица 12 GB RAM и 128 GB простор за складирање што може да се прошири преку microSD картичка (механизам dualSIM). Сето ова работи со Андроид 10 под слојот за прилагодување на OneUI што се движи непречено. Можевме да ги провериме перформансите со највисок квалитет на игри како PUBG и не најдовме никаква неподготвеност или пад на FPS, дефинитивно на ниво на моќност, овој Galaxy S20 5G нема пречки.

Samsung целосно се одлучи за поврзување и го докажува тоа со 5G технологија вклучени како стандардни дури и во моделот за влез. Но, не останува сè така, ние имаме врска WiFi 6 MIMO 4 × 4 и LTE категорија 20, дефинитивно овој Galaxy S20 може да ја искористи најновата технологија во телекомуникациите и безжичната врска. Перформансите за WiFi и LTE се поволни во нашите тестови, без загуби на конекција и со извонреден опсег. Не можеме да го кажеме истото за 5G, бидејќи нашата телефонска компанија не ја поддржува гореспоменатата технологија, така што тестовите не може да бидат завршени.

Тестови за камери

Зад нас го наоѓаме модулот за камера, каде имаме:

 • Ултра широк агол: 12MP 1,4nm и f / 2.2
 • Аголна: 12MP 1,8nm и f / 1.8 со OIS
 • Телефото: 64MP, 0,8nm и f / 2.0 со OIS
 • Зум: Хибридна оптичка до 3x и дигитална до 30x

Ни недостасува сензор за ToF, што е достапно во двете главни верзии на уредот, ви оставаме неколку тестови на направените фотографии:

Можеме да видиме како се фотографиите со главниот сензорe се земаат како стандардни со резолуција помала од 64MP Иако можеме да го избереме ударот во оваа категорија, да, ќе се откажеме од форматот 16: 9. Дневната фотографија добро се спротивставува, добро избира бои и се издвојува против осветлување. Квалитетот на сликата опаѓа со паѓање на дневната светлина, особено со сензорите од 12MP (Широк агол и агол), и покрај фактот дека Самсунг до денес беше шампион на ноќниот режим, откриваме дека добро се брани во затворен простор, но страда кога се соочува со одредено вештачко осветлување. Во моментот на снимање имаме опција за избор на резолуција од 8К (околу 600 MB во минута), но стандардно ја активираме FullHD резолуцијата што нуди задоволителна стабилизација, исто така 8K не ни дозволува да надминеме 24 FPS на снимање.

Што се однесува до предната камера, имаме поволен резултат со 10MP од нејзината камера, покрај опцијата за дозволување на стандарден портрет или избор на аголна слика каде што се вклопува повеќе содржина. Тој нуди низа филтри и прилагодувања кои продолжуваат да предизвикуваат сензација кај најмладите.

Што се однесува до апликацијата, Samsung продолжува да знае како да ја задоволи најсложената јавност и најврзаничката со неа. Лесен е за употреба и транзициите помеѓу различни сензори имаат многу убава анимација, Така, апликацијата останува една од најдобрите природни алтернативи кога станува збор за снимање фотографија и видео.

Мултимедијален дел: Извонреден екран и звук

Ако има нешто во што Самсунг е особено добар, тоа е точно да се залага за висококвалитетни панели, затоа повеќето производители од висока класа се одлучуваат за нив. Како што е, наоѓаме дарежлив панел на 6,2 инчи Dynamic Amoled што нуди резолуција QHD + и брзина на освежување до 120 Hz. 

За жал, треба да се определиме за највисока резолуција (QHD +) или највисока брзина на освежување (120 Hz) бидејќи и двете поставки не можат да се користат истовремено. Во нашиот случај ние дефинитивно се определивме за резолуцијата FHD + и брзината на освежување од 120 Hz за секојдневна употреба. Сепак, наоѓаме добро прилагодување на контрастот и заситеноста на боите, како и добра осветленост што го прави пријатно да се користи на отворено, со многу чисти црнци. Имаме формат 20: 9 што ни овозможува да трошиме содржина на пријатен начин, компактната пеги каде што се наоѓа селфи камерата и ултра мали рамки, како познатата „кривина“ на страните, која е малку намалена и ми се чини дека е еден од најголемите успеси на оваа генерација, хроматските аберации скоро целосно исчезнуваат.

Што се однесува до звукот, имаме звучник одоздола и звучник зад екранот на горниот дел, обајцата истовремено нудат еден вид стерео звук што е доволно за да се консумира содржина не најдовме абери или конзервирање дури и при големи количини. Samsung продолжува да го фрла остатокот во овој дел и несомнено е еден од најповолните аспекти што ги најдовме за време на тестовите на терминалот.

Автономија и сензор за отпечатоци на екранот

Започнуваме со автономија, имаме 4.000 mAh и брзо полнење до 25W преку USB-C портот, додека можеме да имаме и вбрзо безжично полнење Qi до 15W. Батеријата е несомнено една од точките што предизвикува најмногу сомнежи и Не успеавме да притиснеме повеќе од 4h30 метри екран со мешана употреба. Доволно е за секојдневна употреба, но промашуваме помоќно брзо полнење или малку поголема автономија. И покрај ова, батеријата порасна во споредба со претходниот модел.

На ниво на биометриско отклучување, Samsung уште еднаш се одлучи за сензорот за отпечатоци на екранот и за препознавање на лицето преку селфи камерата. Имаме препознавање на лице кое обично не пропаѓа, добро е лоцирано и ни даде чувство дека сме безбедни. Сепак, уште еднаш Самсунг ја принудува анимацијата за отклучување што може да биде малку побрза за да добие пофлуидно чувство. Што се однесува до препознавањето на лицето, тоа се брани во повеќето ситуации и е дури и побрзо од сензорот за отпечатоци во некои прилики.

Мислење на уредникот

Јас го започнувам моето резиме со доброто: Ми се допадна квалитетот на завршувањето и успешниот формат на терминалот, удобен, компактен и лесен. Позициониран е како моја совршена алтернатива во однос на преносливоста. Ми се допадна и мултимедијалниот дел, каде Самсунг обично се истакнува над сите свои ривали, со висококвалитетен екран и звук што одговара на истиот.

Добрите

 • Ергономски и совршен дизајн со квалитетни материјали
 • Најсовремена моќ и поврзаност, ништо не недостасува
 • Извонреден мултимедијален дел на екранот и звукот

Исто така, Камерата ме остави студена, од што очекував нешто повеќе со оглед на цената на терминалот. Исто така, не ми се допаѓаа ограничувањата на софтверот, како што треба да бирам помеѓу FHD 120Hz или QHD + 60Hz.

Contras

 • Автономијата може да страда со интензивна употреба
 • Ограничувања на софтверот во врска со освежување на екранот
 • Камерата е сепак една од најдобрите, но очекував нешто повеќе
 

Се соочуваме со еден од најдобрите терминали на пазарот денес, дека може да се купи од 1009 евра на својата официјална веб-страница или доверливи страници како што е Амазон.

Samsung Galaxy S20 5G
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
909 a 1009
 • 80%

 • Samsung Galaxy S20 5G
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Екран
  Уредник: 95%
 • Перформанси
  Уредник: 95%
 • Камера
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 75%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.