Покрај P40, Huawei ги претстави и Watch GT 2e, асистентот Celia, Huawei Video и многу повеќе.

Huawei Watch GT 2nd

Пред нешто повеќе од еден месец, Huawei објави дека на 26 март официјално ќе се претстави во Европа, новиот опсег P40 опсег кој се состои од 3 модели и кој веќе го споредивме Оваа статија со нивните еквиваленти со Опсег S20 што го претстави минатиот февруари.

Но, за време на овој настан, не само што има Huawei P40 во неговите три варијанти, 4 ако го сметаме моделот Lite кој се појави на пазарот пред неколку недели, бидејќи азиската компанија претстави и нов паметен часовник the Гледајте GT 2e, покрај сопствениот асистент крстен како Селија заедно со другите услуги.

Huawei Watch GT 2nd

Huawei Watch GT 2nd

Светот на паметниот часовник продолжува да расте од година во година, и во моментов тој стана важен извор на приход за производителите кои продолжуваат да се обложуваат на овој тип на уреди и каде не најдовме ниедна со која управува Wear OS, Оперативен систем на Гугл.

„Гугл“ никогаш не давал посебна наклонетост кон својот носен оперативен систем, покрај тоа што понудил низа ограничувања што производителите не можеа да ги добијат доколку сакаат да го користат. Ова ги принуди производителите да користат свои оперативни системи, многу пофункционални оперативни системи и со помала потрошувачка на батерија, еден од главните проблеми на паметните часовници.

Посветеноста на Huawei кон светот на паметните часовници ја продолжува номенклатурата што ја користеше до сега и се вика Huawei Watch GT 2e. На Главната атракција на овој терминал е автономијата, автономија што, според производителот, достигнува 2 недели. Покрај тоа, тој е потопен до 5 метри, нуди поддршка за повеќе од 100 спортски активности и ни нуди спортски дизајн.

Спецификации на Huawei Watch GT 2e

Huawei Watch GT 2nd

Екран 1.39-инчен АМОЛЕД
Процесор Кирин А1
меморија -
складирање 4 GB простор
Conectividad Блутеут 5.1 GPS Wi-Fi
Система operativo Лајт ОС
Сензори Акцелерометар гироскоп сензор за отчукување на срцето сензор за амбиентална светлина барометар и магнетометар
Отпорност Потопливо до 50 метри - 5 банкомат
компатибилност iOS и Android
Batería 14 дена
Димензии × × 53 46.8 10.8 мм
тежина 43 грамови
цена 199 евра

Куќиштето е изработено од не'рѓосувачки челик и лентата е интегрирана во неа, така не можеме да го замениме со други модели како да ни се нудат други производители како што се Apple и Samsung. Единствената опција за Watch GT 2e да одговара на нашите вкусови е да го купиме директно во бојата што ја сакаме (црна, црвена и зелена). Лентите ни покажуваат дизајн многу сличен на оној што можеме да го најдеме во опсегот на Најк на „Епл часовник“, со дупки низ него и ни претставуваат кука со палка.

Huawei Watch GT 2nd

Ако имаме намера да го користиме Huawei Watch GT 2e за да ја измериме нашата спортска активност на отворено со GPS, автономијата се намалува на 30 часа, автономија што остатокот од моделите најмногу би сакале да ја понудат кога користат интегриран GPS.

Часовникот автоматски ја открива активноста што ја правиме, барем најчестите активности, идеална функција за оние кои секогаш забораваат дека паметниот часовник се користи за нешто повеќе отколку за да го видат времето и известувањата на WhatsApp. Покрај сензорот за отчукување на срцето, тој исто така вклучува сензор кој е одговорен за мерење на нивото на кислород во крвта.

Huawei Watch GT 2e, ќе се појави на пазарот за 179 евра, и иако сè уште нема одреден датум на објавување, веројатно е дека тоа ќе го стори со нов Huawei P40 на почетокот на април 2020 година.

ВИП услуга на Huawei

ВИП услуга на Huawei

Google ни нуди 15 GB бесплатен и неограничен простор за складирање во облакот за нашите фотографии и слики преку Google Photos. Не интегрирајќи ги услугите на Google, Huawei ги претстави своите сопствена услуга за складирање облак наречена Huawei VIP Service, услуга што ни овозможува преку нашиот Huawei ID, да имаме резервна копија со нашите фотографии, видеа, апликации, поставки за паметни телефони ...

Бесплатно, имаме на располагање 5 GB бесплатно складирање плус уште 50 GB бесплатно за следните 12 месеци.

Huawei Video, сервис за стриминг на Huawei

Видео на Huawei

Бидејќи немаме услуги на Google, иако тие можат лесно да се инсталираат ако бараме на Интернет, азиската компанија ни нуди сопствен стриминг видео сервис наречен Huawei Video, платформа која за 4,99 евра месечно, ни нуди пристап до серии и филмови, и меѓународни, европски и шпански.

Но, покрај тоа, ни нуди и премиери, филмови што можеме изнајмување за 48 часа да уживаме на нашиот паметен телефон или таблет, и во иднина, исто така, на други уреди. Можеме да го тестираме Huawei Video бесплатно два месеци. За да добиеме пристап до оваа услуга, потребен ни е уред Huawei / Honor со EMUI 5.x или повисок и дека нашата лична карта е регистрирана во Шпанија или Италија.

Селија, сопствен асистент на Хуавеи

Селија - асистент на Huawei

Новиот асистент кој излегува на пазарот, тоа го прави од рака на Huawei и тоа го прави за да го надополни недостатокот на услуги на Google. Нејзиното име, Селија, има женски глас и ни ја нуди истата функционалност што во моментов можеме да го најдеме кај други асистенти како што се Siri, Alexa, Bixby или Google Assistant.

Селија - асистент на Huawei

Не само што ни овозможува да поставуваме аларми, да ја проверуваме агендата или да испраќаме пораки, туку исто така ни овозможува да пристапуваме до нашата омилена музика, да управуваме со нејзината репродукција, да ги активираме и деактивираме режимите на нашиот паметен телефон, да играме комедија серии, да преведуваме мени во ресторан селфи ...

За сите кои се грижат за вашата безбедност и приватност, Huawei го зема предвид ова и го наведува тоа гласовниот идентитет е зачуван само на уредот, исто како и iPhone-ите, и тие никогаш нема да бидат испратени до облакот. Покрај тоа, тој е во согласност со европскиот GPDR.

Селија пристигнува рака под рака со Huawei P40, е достапна на шпански, англиски и француски јазик и достапен за корисниците во Шпанија, Чиле, Мексико, Колумбија, Велика Британија и Франција.

Што се однесува до женскиот глас, малку е веројатно дека во рамките на опциите што ги нуди асистентот, да имаме можност за смени го гласот за маж, повеќе од сè бидејќи Селија е женско име (или ако се викаше Маноло) Алекса, Сири или Биксби се неутрални имиња, така што можеме да го поставиме полот што го сакаме со воспоставување машки или женски глас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.