Вратете ги избришаните датотеки со iCare Data Recovery

вратете ги избришаните датотеки

iCare Data Recovery е апликација што би можеле да ја искористиме за да ги вратиме датотеките што можеби, случајно бришеме на нашите локални хард дискови; Како и другите варијанти на Интернет, iCare Data Recovery нуди одреден процент на ефективност во зависност од времето што поминало откако овие податоци биле избришани.

Повеќето од апликациите што се посветени на вратете ги случајно избришаните датотеки (или со форматирање на хард диск) секогаш бараат неколку услови од нивните корисници; првиот се однесува на видот на датотеките да бидат обновени најверојатно, овие се оние со помала тежина во мегабајти. Како и да е, во оваа статија ќе ги анализираме добрите и лошите страни на користењето на iCare Обнова податоци кога станува збор за враќање на датотеки избришани случајно или намерно.

Преземете, инсталирајте и извршете iCare Data Recovery

Претходно мора да го споменеме тоа iCare Обнова податоци Тоа е платена апликација, има 3 различни верзии што може да се изберат според нашите потреби:

 • Стандардна верзија.
 • Професионална верзија.
 • Верзија на Enterprise.

Стандардната верзија е основната верзија на iCare Обнова податоци, исто како има одредени карактеристики и ограничувања во исто време; Можете да започнете со работа со оваа алатка за третман на хард дискови до 3 ТБ, што е веќе предност во однос на другите апликации со ист вид задачи.

Откако ќе ги преземеме и инсталираме iCare Обнова податоци (во која било од нејзините верзии), извршувањето ќе мора да го стартувате со административни дозволи; За да го направите ова, само треба да кликнете со десното копче на глувчето на кратенката на алатката, која може да биде на истата работна површина на Виндоус.

се грижам

Ако не трчаш iCare Обнова податоци со администраторски права, тогаш интерфејсот на алатката ќе се појави празен.

icare 01

Откако ќе се реши овој аспект, можеме да ја активираме алатката за да започнеме со прегледување на која било партиција или хард диск на нашиот компјутер.

icare 02

На екранот на главното мени на iCare Обнова податоци Obserе набудуваме 4 различни опции за контрола, а тоа се:

 1. Вчитајте партиција за да се опоравите.
 2. Вратете ги датотеките во напреден режим.
 3. Направете длабоко скенирање за обновување.
 4. Вратете ги датотеките од форматираните дискови.

icare 03

Секоја од овие функции е важна за употреба, иако третата од нив може да ни понуди подобар резултат, бидејќи пребарувањето за датотеките што се елиминирани ќе се изврши во секој кластер на нашиот хард диск; Се разбира, оваа опција претставува подолго работно време за апликацијата, задача што можеби ќе сакаме да ја правиме долго време за време на викендот, додека не ја окупираме опремата.

Откако ќе завршите со пребарувањето за избришани датотеки, iCare Обнова податоци тоа ќе покаже сè што најде; директориумите со различна боја од конвенционалната ќе бидат она што ќе им се восхитуваме во прв степен, а тоа се знак дека нешто е обновено.

Ако сме опоравиле случајно избришани датотеки на хард диск, ќе мораше да ги зачуваме на друг диск. За жал, процентот на ефективност не е 100%, затоа што други датотеки поголеми во мегабајти можеби зафатија простор (кластерите) каде се наоѓаа оние што ги избришавме и кои сега се обидуваме да ги повратиме.

Во оваа смисла, видео датотеките кои се генерално прилично големи во однос на нивната тежина, е практично невозможно да се обноват; случајот не е ист ако зборуваме за мали досиеја какви што се, текстуални или звучни документи, за кои постои добар процент и веројатност за закрепнување.

Последната функција (обновување на форматиран диск) е можеби најинтересната од сите, бидејќи ако во одреден момент, го имаме нашиот хард диск, со оваа функција можеме да ја вратиме апсолутно целата содржина на истата сепак, работата за следење на датотеките е предолг процес за извршување.

Повеќе информации - Како да продолжите да ги враќате избришаните датотеки со Recuva, Wise Data Recovery ги обновува избришаните датотеки и го покажува нивото на обновување

Преземи - iCare Обнова податоци


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.