Како да го вратите копчето «Преглед на слика» во Google Chrome и Firefox

Понекогаш можеме да видиме како конфликтот со една единствена компанија од гигант може да влијае на целиот свет. Последниот случај се најде во одлуката на Гугл да ја елиминира опцијата Види слика од делот за пребарување слики на неговиот пребарувач. Причината не е никој друг туку тужбата што гигантот на банките за слики Гети ја покрена против Гугл.

Една од функциите што влијае на сите корисници е елиминација на копчето Види слика, кога направивме пребарување на слики, копче што ја отвори сликата во прелистувачот и тоа Ни овозможи да го преземеме без да имаме пристап до веб-страницата. Друг договор што го постигнаа двете компании се состои во додавање натпис на сликата во која се известува дека може да биде предмет на авторско право.

Елиминирањето на оваа функција не беше забавно за многу корисници, особено за оние кои ние сме постојано принудени да бараме слики во Гугл за да ги вклучи во статиите без да одиме понатаму. Но, како што се очекуваше, заедницата започна со работа веднаш штом ги слушнавме вестите и 24 часа подоцна веќе имаме решение за овој малку-голем проблем во форма на продолжување.

Вратете ја функцијата «Преглед на слика» во Google Chrome

Зборуваме продолжението View image, видете ја сликата на англиски јазик, едноставно проширување што ќе го додаде ова сакано копче повторно на резултатите од пребарувањето на нашите слики, за да можеме повторно да ги отвориме сликите што ги бараме самостојно, без да имаме пристап до веб-страницата за да ја преземеме.

Вратете ја функцијата «Погледни ја сликата» во Firefox

Истиот развивач ја прави достапна оваа иста наставка за корисниците на Firefox со која можеме вратете го копчето View Image. Но, исто така, ја враќа и другата опција што исто така е отстранета По овој договор, Пребарај по слика, функција што ни покажа слики слични на оваа што ја избравме, со цел да ја пронајдеме оригиналната слика, што обично е онаа со најголема резолуција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рафаел dijo

  Здраво, ја прочитав вашата публикација и ја најдов многу интересна (како и сè што правите). Го пробав овој додаток во Firefox, но функцијата „пронајди слика“ не се појавува. Не знам што погрешив или дали тоа му се случи на некој друг. Ви благодарам.

  1.    Чави dijo

   Не само што ти се случува, не ми се чини дека правилно ја инсталирав наставката.

 2.   Игнасио Сала dijo

  Таа опција се појавува, на последната слика, веднаш под «Gadget News - Андроиди апликации» како Пребарување по слика

 3.   Луис dijo

  Добро утро, јазичето каде што треба да го посетите, споделите и видите повеќе ... се појавува на левата страна од мониторот и на некои слики на прикажаната слика, која е причината и како може овој проблем?