Вратете го просторот на тврдиот диск во Windows 8 со овие совети

Простор на тврдиот диск

Простор на тврдиот диск, проклето складиште што кога сакаш да го реализираш ти останува уште многу малку и мора да ги видите за да организираат сè за да можете да ја инсталирате добиената програма или новата игра на Steam што зазема повеќе отколку што треба. Иако денес големината на хард дисковите е значително зголемена во споредба со старите, но има хендикеп, SDD хард дискови, што поради нивните високи перформанси и нивната цена веќе не толку висока, обично имаме проблем со кој хард дискот на само 250 GB нè чинеа околу 130 евра или повеќе, со последователно малку простор што можеме да го имаме во нашиот компјутер ако го оставиме овој неверојатен SSD за програми / игри и оперативен систем.

Имајќи го овој мал простор за складирање, препорачливо е да имате многу јасни точки во случај во одреден момент да останеме без простор, бидејќи не секој може да си дозволи да набави 500GB SDD хард диск или две од 250 GB достигнувајќи повеќе од 250 евра. Еве неколку совети за зголемување на просторот на хард дискот и во Windows 8 и во Windows 8.1.

Чистење на дискот

Оваа Алатката за Виндоус ви овозможува да ослободите простор на дискот да го чува чист од сите видови непотребни датотеки, како што е интернет-меморијата или истата корпа за отпадоци што понекогаш заборава да ги избрише датотеките што се наоѓаат во неа.

 • За да ја отворите оваа алатка од «Компјутер», избираме еден од тврдите дискови и правиме десен клик глувчето избирајќи „Својства“
 • Меѓу различните јазичиња што ќе ги видиме на овој нов прозорец, пребаруваме «Општо». Во него, покрај тортата на распределениот простор, избираме «Ослободи простор»
 • Aе започне прозорец што покажува дека е скенирање на погонот за да се утврди колку простор може да биде ослободен
 • На крајот на овој процес Можете да видите слика како оваа што ќе ја најдете подолу:

Ослободете простор на вашиот хард диск

 • Можете да изберете онолку колку што сакате. Важни привремени интернет-датотеки, привремени датотеки или сликички, кои се оние кои обично користат повеќе меморија. Изберете и кликнете на „Исчисти системски датотеки“

Оневозможете режим на хибернација

Пред да знаете што ќе се постигне кога оваа опција е деактивирана, мора да се земе предвид таа хибернација е одговорен за зачувување на моменталната состојба на системот пред да го исклучите нашиот компјутер, да го "вклучиме" како што беше со различните програми што ги имаме отворено и тоа е интересна опција за заштеда на енергија. Ако имате стационарен компјутер, можете да го деактивирате за да заштедите неколку гигабајти што ги користи за зачувување на системската конфигурација. Ако сте имале лаптоп, ќе треба да одлучите дали ќе го оставите активиран со последователно заштеда на батеријата.

 • Треба да отидете во Опциите за напојување во контролниот панел. Тогаш мора да изберете "Однесување на копчињата за вклучување / исклучување"
 • За подоцна да изберат "Променете ги поставките што се моментално недостапни", за да отидете во конфигурацијата на исклучување и да ја деактивирате опцијата за хибернација. Зачувајте ги промените и рестартирајте го компјутерот

Повеќе апликации

Како што обично се случува во нашиот секојдневен живот ние обично имаме повеќе отколку што ни треба, и така се случува на нашиот компјутер. Ако немаме доволно меморија, можеме да видиме кои програми или игри зафаќаат поголема меморија за да размислиме за нивно деинсталирање.

 • Од „програми“ и одлики во контролниот панел можете да пристапите до списокот на инсталирани програми да ги деинсталирате оние што ги сакате. Кликнете на една и деинсталирајте ја

CCleaner

CCleaner може да носи цел напис, бидејќи сме претходно најважната алатка што сигурно ќе ја инсталирате на вашиот компјутер. Можеме да ги избришеме и привремените датотеки на Интернет, привремените датотеки на Виндоус, датотеките со регистри и други видови апликации.

Почиста

Во случај да дојде конфигурирано да го елиминира потребното. CCleaner е како механичар на нашиот автомобил дека од време на време треба да одиме во неговата работилница да разгледаме. Тука се препорачува секој месец да ја посетувате CCleaner за да го подготвите вашиот компјутер.

Други опции

Надворешни хард дискови што можете да ги набавите денес еден од 1 терабајт над 50 евра, се друга опција, да се носат сите податоци како што се филмови, ТВ серии, музика или сите видови датотеки како што се слики.

Друга опција е популарната складирање преку Интернет како Dropbox или Google Drive што ни овозможува да однесеме огромна количина на податоци во облакот со просторот за дишење што можеме да му го дадеме на нашиот хард диск за цел живот или на оние нови со мало складирање, но кои имаат супериорни перформанси како што се SSD-дискови.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.