Времетраењето на S7 и S7 Edge е намалено со Android Nougat

Samsung

На 12 јануари, Samsung започна да ја распоредува финалната верзија на Android Nougat ширум светот за сите терминали на Samsung S7 и S7 Edge, ажурирање што пристигнува подоцна од вообичаеното во некои земји, но кое конечно е достапно., Што беше важно. По ажурирањето, многумина се корисници кои го тврдат тоа траењето на батеријата на вашите уреди по ова ажурирање е намалено, не многу, но не е исто што би можеле да уживаат со претходната верзија на Android Marshmallow. Да се ​​обидат да ја расветлат оваа работа, момците од PhoneArena извршија различни тестови на истиот терминал, прво со Android Marshmallow и по инсталирањето на финалната верзија на Android Nougat.

Момците од PhoneArena направија точно истите тестови на двата терминали со еден и друг оперативен систем, со контролирана осветленост на екранот од 200 nits во секое време, тестови што се повторија за да можат првичните резултати да се сметаат за добри. Батеријата на двата терминала е одлична во секој поглед, но се чини дека ажурирањето на Android Nougat што го започнаа не е оптимизирано како што би сакале момците од Samsung.

Galaxy S7 со Android Marshmallow vs Galaxy S7 со Android Nougat

Како што можеме да видиме на графиконот погоре, S7 терминалот со Marshmallow ни нуди траење на батеријата од 6 часа и 37 минути, додека истиот терминал нуди времетраење од 6 часа, 360 минути, со Android Nougat, разлика од 9,4% во корист на претходната верзија.

Galaxy S7 Edge со Android Marshmallow vs Galaxy S7 Edge со Android Nougat

По извршувањето на истите тестови на S7 Edge, резултатите добиени од терминалот со Android Nougat ни нудат резултати од 395 минути, додека истиот терминал со Android Marhmallow даде резултати од 430 минути, што претставува разлика од 8.1%.

Како можеме да ги видиме резултатите во двата терминали се разликуваат за половина час, мерка за еден час што може да биде неопходна за корисниците, но за другите, тоа само значи дека треба да го наполните уредот малку порано од претходната верзија. Во моментот, единственото решение за овој проблем е Samsung да започне ново ажурирање што ќе ги реши проблемите со траење на батеријата, проблеми што не се многу сериозни, се гледаат резултатите, но ако земеме предвид дека неговата слика по батериите на Note 7 остана малку хендикепиран, се претпоставува дека брзо ќе го поправи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.