Тес, вселенска сонда што ќе и помогне на НАСА да бара живот на 20.000 егзопланети

Тес

Пред неколку месеци го откривме крајот што го чекаше Кеплер, телескоп кој за време на својот долг живот ни помогна да знаеме и откриеме многу тајни на вселената. Curубопитно, и поради ограничувањата што му недостасуваа на телескопот за време на неговата последна фаза, во која повеќе од неговите нафрлувачи повеќе не работеа и не му дозволуваа да се стабилизира, нешто што ги натера истражувачите да го користат за да откријат нови планети.

Токму поради огромната работа спроведена од Кеплер во последните години, благодарение на што откриени се илјадници нови егзопланети, Не е изненадувачки што сега НАСА одлучи да создаде нова сонда што ќе служи за преземање од оваа. Како што се очекуваше, новата сонда, крстена со името на Тес, е опремена со потребните инструменти за извршување на оваа специфична мисија, што, како што е логично, му недостасуваше на вселенскиот телескоп Кеплер.

Тес

Кеплер ни помогна да научиме за постоењето на повеќе од 4.000 егзопланети

За потсетување, кажете ви дека Кеплер беше лансиран во вселената во 2009 година. Оттогаш вселенскиот телескоп ни помогна да знаеме за постоењето на повеќе од 4.000 непознати егзопланети до тој момент. За жал, само прилично мал број од овие егзопланети се наоѓаат во зоната за живеење. Една од најинтересните точки што Кеплер нè научи е дека во вселената има многу планети кои сè уште не се познати затоа што се премали и транзитот пред нивните starsвезди не е воочлив со инструментите достапни на телескопот.

Иако Тес Може да биде прилично убаво име, вистината и како што обично се случува со сите вселенски сонди, тоа не е ништо повеќе од кратенката на името многу подолго и тешко за паметење. Како детал, да ви кажам дека вистинското име на оваа сонда не е никој друг туку оној на Преоден сателит за истражување на егзопланета и, нејзината главна мисија е да бара нови планети надвор од Сончевиот систем.

Мисијата на Тес е многу посложена отколку што можеме да замислиме

Со цел да се изврши оваа мисија, сондата ќе се посвети во текот на целиот свој корисен век на анализирајте ја скоро незабележливата варијација на осветленоста на една starвезда. Оваа варијација се јавува токму кога егзопланетата поминува пред aвезда. Во оваа специфична точка во мисијата на Тес, како што можеби размислувавте досега, не се разликува од оној што го спроведува телескопот Кеплер.

Со цел да се открие присуството на нови планети, подобрувајќи ги резултатите на Кеплер, новата сонда е опремена четири камери со агол од околу 24 степени, приближно ширина на соelвездието Орион. Благодарение на овој технички подарок, сондата ќе треба да испита не помалку од 20 милиони starsвезди, поточно оние најблиските до Земјата. Благодарение на ова истражување, откако ќе истече крајот на корисниот век на истрагата, Креаторите на Тес се надеваат дека успеале да пронајдат околу 20.000 нови егзопланети од кои според нив само 500 би можеле да бидат слични на Земјата.

детали на Тес

НАСА инвестираше 200 милиони долари во создавањето и производството на Тес

За извршување на проектот, НАСА мораше да направи инвестиција од околу 200 милиони долари, цена што може да изгледа превисока, но, ако ја ставиме во перспектива, таа е многу подостапна отколку што можеме да замислиме, особено ако се земе предвид дека за да се донесе Кеплер во орбитата, требаше да се инвестираат околу 650 милиони евра .

Се очекува Тес да биде ставен во орбитата следниот 16 април, датумот на кој е предвидено да полета ракетата Спејс Икс Фалкон 9 со сондата на бродот. Како детали, кажете ви дека Тес ќе орбитира околу Земјата на половина пат меѓу неа и Месечината. Првиот дел од мисијата ќе трае две години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.