Втората генерација на Tesla Roadster, 0 до 100 за помалку од 2 секунди

Втора генерација на Tesla Roadster

Електричниот камион Тесла не беше единствениот протагонист на ноќта - рано утро за нас во Шпанија - на настанот што го одржа компанијата на Елон Маск. Но, по деталите за Тесла Семи, Маск имаше изненадување во ракавот. Разновидниот бизнисмен попушти на ново возило. И ја потсети публиката дека Тесла го започна своето патување со „Роудстер“ во 2008 година (моделот беше прекинат во 2011 година). И сега беше време да се вратиме на своето потекло. Вака попушти Илон Маск втората генерација на Tesla Roadster.

Оваа втора генерација на Tesla Roadster ја има интересни бројки за придонес кон пазарот на електрични спортски автомобили. Но, пред сè, има забрзување кое го привлече вниманието на целата јавност: може да постигне 0 до 100 за помалку од 2 секунди - 1,9 секунди за да биде поконкретно.

Tesla.com/Roadster

Споделена објава од Тесла (@teslamotors) на

Во меѓувреме, оваа втора генерација на Tesla Roadster ќе биде возило 2 + 2. Да, Елон Маск мислеше на фактот дека ќе има две задни седишта, за мали луѓе, но тоа е возило со 4 седишта. Во меѓувреме, тој продолжи со повеќе фигури: тој ќе ужива максимална брзина од повеќе од 250 км / ч (над 400 км на час) и четвртина милја ќе ја направи за 8,8 секунди.

Втор поглед на внатрешноста на Тесла Роудстер

Од друга страна, опсегот деклариран од оваа втора генерација на Tesla Roadster е 620 милји поминати со едно полнење. Да, добро слушнавте: 1.000 километри автономија со едно полнење. Дали вашето следно дневно возило ќе биде електричен спортски автомобил?

За да го направите ова, ќе мора да направите паричка И дали е тоа основната цена ќе биде 200.000 XNUMX УСД (околу 170.000 евра по тековниот курс). И отсега резервациите се отворени, во кои мора да платите околу 50.000 УСД за да бидат ефективни. Втората генерација на Tesla Roadster ќе започне со производство следната година 2020 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)