Втор живот: Виртуелен свет за запознавање нови пријатели

Втор живот 01

Втор живот е интересна игра која се потпира и на клиент и на интерактивност со виртуелен свет создаден на мрежата. Најатрактивно од сè, името на оваа игра точно дефинира со што ќе живеете откако ќе започнете да бидете дел од овој „втор живот“.

Надвор од едноставна и едноставна игра, во Втор живот ќе имате можност да запознаете нови пријатели, бидејќи секој од нив (како тебе) постои во некој дел од планетата иако, камуфлиран со помош на аватар, кој теоретски мора да се идентификува со личноста или со изгледот на секој од нејзините сопственици.

Како да се биде дел од овој втор живот

Само две барања се потребни за да бидат дел од овој втор живот во «Втор живот», од кои едното е претплата на бесплатната сметка, а другото е преземање на клиентот што ќе комуницира со мрежите на сите негови корисници.

 1. Одете на оваа врска за да ги снимите вашите податоци.
 2. Подоцна преземете го клиентот и инсталирајте го на вашиот персонален компјутер.

За време на претплата на вашите податоци ќе треба да изберете помеѓу бесплатна и платена сметка, претпочитајќи да започнете со првата додека не стекнете искуство, иако со тоа ќе имате голем број сценарија за посета и меѓу нив, запознајте различен број пријатели. Ако одлучите да ја користите премиум верзијата (платена), ќе имате пристап до различни специјализирани виртуелни средини, меѓу кои се истакнуваат оние посветени на „возрасна публика“.

Откако ќе го изберете типот на претплата што сте ја направиле со Second Life, ќе го дефинирате вашиот аватар, постојат три категории за ова:

 • Нормални луѓе.
 • Чудовишта и вампири.
 • Група интелектуалци.

Втор живот 02

Запомнете дека аватарот што го избравте во овој момент е оној со кој ќе мора да живеете голем дел од оваа авантура, така вашиот избор треба да биде нешто што ве дефинира и идентификува со виртуелниот карактер што од сега ќе одлучите да го користите со Second Life.

Секој и секој корисник што започнува со сметка во Second Life ќе биде лоциран на терен многу сличен на плажа, место од каде што ќе треба да започнат сите луѓе кои започнуваат со оваа виртуелна видео игра. Само сите индикации или знаци со стрелките на насоката мора да се следат, со што подоцна ќе пристигне кон круг каде и мажите и жените ќе чекаат да иницираат интересен говор.

За да можете да се движите од една на друга страна, треба да ги користите само копчињата со стрелки на тастатурата, да можете да одите (со само едно притискање) или да трчате (со притискање на стрелката двапати по ред); Ако сте дошле да се восхитувате на некоја сценографија во далечината, можетекористете ја малата команда што ќе ви помогне да летате, треба да ја користите малата кутија со алатки што се наоѓа во централниот и долниот дел на интерфејсот Second Life.

Како што играте во Втор живот, сè повеќе ќе посвојувате со управувањето со секоја од нив клучевите што ќе се користат за трчање, одење, летање или скокање. Најинтересно од сè е кога сакате да разговарате со друг корисник, што, како што споменавме порано, претставува вистинска личност која е камуфлирана со својот аватар.

Списокот со сите луѓе што се околу вас (или многу блиску до вас) ќе се појави во мала кутија на дното на интерфејсот и мора да кликнете двапати на кое било од нивните имиња за да започнете разговор (разговор). Ако сакате да имате подобар разговор со таа личност и да запознаете нешто поинтимно за нив, би можеле да дојдете до активирајте ги и микрофонот и веб-камерата на вашиот компјутер и на тој начин, започнете вистински разговор од оваа видео игра.

Втор живот е игра на зависност која многу луѓе ја користат во слободно време да се обидат да запознаат сосема различни луѓе; Затоа, секогаш вреди да се биде претпазлив затоа што не знаеме дали зад одреден аватар стои личност со лоши намери.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Берн dijo

  Поздрав, добра информација за оние кои сакаат да започнат