Galaxy Fold ќе започне во септември, ова е сè што се смени

Galaxy Fold

Galaxy Fold беше официјално претставен во февруари од истата година. Samsung со тоа стана првата фирма на пазарот во оставање нас со флип телефон. Компанијата ги разјасни своите намери да стане референца во овој сегмент на пазарот, така што ова лансирање беше нешто од значење.

Лансирањето на уредот беше закажано за месец април, крајот на април на некои пазари, а на други во мај. Значи, тоа би бил првиот телефон од ваков вид што ќе биде лансиран во продавниците. Но, неколку недели пред неговото објавување, работите јасно тргнаа на лошо за овој Galaxy Fold.

Лансирањето на Galaxy Fold е откажано

Samsung одлучи испратете единици на Галакси Фолд до голем број новинари и влијателите низ целиот свет. Идејата е дека тие би можеле да го тестираат телефонот и потоа да пишуваат за него. Токму во овие тестови работите започнаа да се одвиваат наопаку, бидејќи беа откриени проблеми со екранот на уредот. Поточно, заштитникот на екранот на телефонот. Некои луѓе го отстранија бидејќи не го покриваше целосно екранот и сметаа дека може да се отстрани.

Ова беше грешка, предизвикувајќи ќе започне да има проблеми со екранот. Исто така, во некои специфични случаи, екранот на Galaxy Fold не реагираше или дури беше скршен. Исто така, имаше сомнежи во областа на шарката, бидејќи беше премногу далеку и дозволуваше прашина да влезе лесно. Веста за овие неуспеси во телефонот го натера Samsung да донесе одлука да го откаже лансирањето и да го одложи за некое време.

По ова соопштение, Samsung започна да работи на серија измени на телефонот. Фирмата во неколку наврати призна дека телефонот не е подготвен за стартување, дека направиле грешка. Беше можно да се знае какви промени има во неа, иако фирмата тврдеше дека во неколку случаи нема датум за нејзино лансирање. До оваа недела, кога потврдија дека ќе се појави на пазарот во септември.

Поврзана статија:
Huawei Mate X, новиот телефон што се склопува и се спротивставува на Galaxy Fold

Стартувај во септември

Samsung Galaxy Fold

Оваа недела Самсунг го објави тоа Galaxy Fold ќе започне да пристигнува во септември. Нема дадени конкретни датуми овој месец, ниту е познато дали тоа ќе биде глобално лансирање или дали ќе започне прво на неколку пазари, пред да се прошири во други земји. Се чини дека втората опција е најверојатна, бидејќи оваа недела се зборуваше за тоа.

На компанијата веќе ги направи потребните промени на телефон. Благодарение на нив, сега е подготвена да биде лансирана во продавниците, што го прави една од најочекуваните лансирања. Во март имаше период на резервација на различни веб-страници, како што е самата Самсунг. По откажувањето на телефонот, парите беа вратени на сите корисници кои ги резервираа.

Прашањето е дали потрошувачите се уште такви заинтересирани за купување на Galaxy Fold. Фирмата ни остави промени, кои ќе ви ги кажеме подолу. Иако овие месеци донекаде ја погодија неговата слика. Толку многу се сомнителни за лансирањето на овој телефон.

Поврзана статија:
Ние ги споредуваме Samsung Galaxy Fold и Huawei Mate X

Кои промени се направени во Galaxy Fold?

Galaxy Fold

Овие месеци послужија така што Samsung направи измени во телефонот. Првиот од нив, можеби најважниот, се однесува на заштитникот на екранот. Тоа беше еден од најголемите проблеми на уредот, кој во овој случај е решен на следниов начин. Рабовите на овој заштитник се скриени под телото на Galaxy Fold. На овој начин, покомплицирано е или скоро е невозможно корисниците да го отстранат.

Исто така, за да избегнете ризици во овој случај, Samsung воведува и појасни и повидливи предупредувања. Така, во неговата кутија и во нејзините упатства ќе се види јасно, што ќе спречи повеќе луѓе да ја отстрануваат оваа заштитна пластика од телефонот. Значи, проблемите што се случија првиот пат со уредот ќе се избегнат.

Другата голема промена на телефонот е намалете го јазот помеѓу горниот и долниот дел на шарката. На првите тестови можеше да се види дека ова предизвика многу нечистотија лесно да се провлече во телефонот, што беше веднаш под екранот, со потенцијален ризик да предизвика проблеми. Значи, телефонот треба да собере помалку прашина на овој начин. Покрај избегнување на можни проблеми при преклопување како резултат на акумулација на прашина.

Компанијата дополнително потврди дека имаат армирана шарка со нови заштитни капачиња и слоеви на метал се додадени под екранот на овој Galaxy Fold. Ова е да се зголеми цврстината на екранот, што треба да спречи проблеми при преклопување. Од друга страна, се вели дека се направени подобрувања во апликациите за подобро корисничко искуство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.